Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kriz döneminde evlilikler artı

01 Ocak 2009 / 08:23
Krize karşın evlilikten vazgeçmedik. 2007 yılında 650 bin kişinin evlendiği Türkiye'de 2008'de bu rakam 700 bine yükseldi.
Kriz aşkı engelleyemedi evlilikler yüzde 10 arttı.

Mobilyadan emlağa onlarca sektörü etkileyen düğünler, gittikçe büyüyen bir pazar da oluşturdu. Kriz ortamında evlenenlerin sayısı artarken yıllık nikah sayımız 700 bini geçti.

Dünyayı ve Türkiye'yi saran ekonomik krizden etkilenmeyen sektörlerin başında düğünler geliyor. Türkiye'de her yıl yaklaşık 650 bin kişi dünya evine girerken, bu yıl sayı yüzde 10 artarak 700 bini geçti. Özellikle geçtiğimiz Kasım ayında evlilik sayısı yükseldi. Düğün maliyetinin 15 bin ile 100 bin TL arasında değiştiği Türkiye'de sektörün pazar büyüklüğü ise 27 milyon TL'yi buluyor. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Türkiye genelinde evlenen çiftlerin sayısı her yıl artıyor.

Fuarlar kışa alındı

Evlilik sayısının çoğalması sektörü de büyütüyor. Evlilikle birlikte emlaktan mobilyaya kadar onlarca sektör hareketlenirken, yaz aylarında düzenlenen fuarlar artık kış aylarına da kaydırıldı. İlgiyi farkeden organizatörler fuarlardan birini 6-8 Şubat tarihlerinde İstanbul'da açacak.

Masrafları paylaşıyorlar

Evlilik Fuarı'nı düzenleyen Patika Fuarcılık Genel Müdürü Didem Cılga, evlenerek masrafların azaltıldığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Çiftler evlilik kararı alırken diğer unsurların yanı sıra, biraraya gelip ekonomilerini birleştirmeyi de hesaba katıyor. Evlenerek faturaları paylaşıyor... Her ay ayrı ayrı ödenen birçok harcama birleşip teke düşüyor. Yapılan tasarruf düğün masrafını karşılıyor."
Kaynak:
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri