Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kriz en çok onları vurdu

24 Aralık 2008 / 15:28
Otomotiv sektörü, her ne kadar teknolojinin gelişmesiyle daha küçük, ekonomik ve çevreci modeller üretse de dünya genelinde alarm veriyor.
1908'de ilk T modeli seri üretiminden bu yana otomotiv sektörü büyük ve hızlı gelişmelere sahne oldu.

Ekonomik Araçlar Revaçta
Değişik dönemlere damgasını vuran 8 silindirli efsanevi modeller, yerlerini gelişmiş, ekonomik, alternatif yakıtlarla çalışan, doğa dostu araçlara bırakmaya başladı. Ancak 2008'de küresel mali kriz önce mali kesimi sonra da otomotivi vurdu.

Üretimde dünyanın lokomotifi olan otomobil piyasasının aşağı doğru gittiğini söyleyen uzmanlar, daha da çok enerji tasarruflu, küçük otomobil üretimine geçmesini öneriyor.

Krizden Tüm Otomobil Üreticileri Etkilenecek
Çünkü artık hayat pahalanıyor ve kimsenin dev arazi araçlarına verecek parası kalmıyor. Mali kriz 2009'da da tüm dünyada otomobil üreticilerini vuracağa benziyor.

Amerikan otomotiv sektörünün "Üç Büyükleri" alarm zilleri çalarken Japon otomobil üreticileri ilk kez zarar edeceklerini açıkladı.

Otomobil fabrikalarında işçi çıkarmalara ve iş saatlerinin kısaltılması uygulamasına gidiliyor.

Kriz sadece otomobil üreticilerini değil, demir çelikten, yedek parçaya tüm yan sanayini de etkiliyor.

Hibrid Modeller Piyasaların Gözdesi Olacak
Zora giren otomotiv endüstrisi yeniden yapılandırılmaya çalışılırken, piyasaların gözdesinin hibrid modeller olacağı bildiriliyor. Çeşitli teşvikler ve giderek ucuzlamasıyla 10 yıl içinde dünyanın hibrid otomobillerle dolacağı görüşü dile getiriliyor.

Küresel ısınma ve çevreye duyarlılığın önem kazandığı sektörde, sürücüye yakıt tasarrufunda destek verecek Ekonomik Pedal Sistemi gibi yeni teknolojiler de ağırlık kazanıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri