Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kriz Rusya'ya Farklı Önlem Aldırdı

19 Eylül 2008 / 08:22
Küresel finans sistemindeki çöküş Rusya'yı da vurdu
Küresel fırtınada yumuşama emareleri hisselidilirken, sadece iki günde yüzde 25'e yakın değer yitiren Rus Borsası olan bitene anlam veremiyor. İlk dalga olan Kara Pazartesi'de dip yapan Rus borsasında, ikinci dalgada yüzde 17'lik kayıp yaşandı. bu büyük düşüşün önüne geçmek isteyen Ruslar çareyi borsayı kapatmakta buldu. Bu büyük düşüşün Rusya'daki yabancı satışlarından kaynaklandığı belirtilirken, bu satışların arkasında 'Gürcistan sorunu' olduğu belirtiliyor. Rusya'nın Gürcistan'a girmesiyle birlikte risk priminin arttığına dikkat çekilirken, Rusya'ya Gürcistan'a girmesinin bedelinin ödettiği yorumları yapılıyor. Uzmanlar küresel dalganın ilk anlarında Rusya'nın elindeki 700 milyar dolarlık döviz rezervine güvendiğini aktarıyorlar.


HERŞEY SAVAŞLA BAŞLADI

Turkish Yatırım Analisti Gökhan Uskuay, 'Diğer ülkeler yeraltı kaynaklarını çıkarıyor ve Çin ile Hindistan'a satıyor. Birbirlerine zincirleme bir şekilde bağlılar' diyor. ABD'de başlayan ve Avrupa'ya sıçrayan krizle birlikte Çin ve Hindistan'dan gelen talepta daralma olduğuna dikkat çeken Uskuay sözlerini şöyle sürdürüyor: “Rusya en büyük petrol üreticilerinden. Ekonomisi petrole dayalı. Petrol fiyatlarının yükselmesiyle Rusya çok güçlendi ve Rusya petrolden kazandığı paralara güvenerek bazı alanlarda yabancı yatırımcılara kısıtlama getirdi. Fakat petrol fiyatlarının gerilemesi ve Gürcistan savaşının çıkmasıyla birlikte Rusya'da çöküş başladı. Şu anda piyasadan çıkışı durdurmak için müdahalede bulunuyorlar.' 'Rusya önlem almaya çalışıyor'

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Onur Mutlu, BRİC ülkeleri dünyada gelişmekte olan ülkelerin başında geldiğini belirterek, “Bu ülkelerde büyüme oranlarının beklenenden daha düşük gelmesi diğer borsalardan çok daha fazla çökmesine neden oldu. Rusya da şirketlerin hisseleri ucuza gitmesin diye borsayı kapatarak önlem almaya çalışıyor” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri