Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Krizden çıkış sinyalleri alıyoruz"

17.04.2009 12:44
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, son günlerde bazı sektörlerde global ekonomik krizden çıkış yönünde sinyaller alınmaya başlandığını belirterek, "Asıl iyileşmenin 2010'un birinci veya ikinci çeyreğinden itibaren olacağını bekli
Büyükekşi, tüm dünyanın sıkıntı yaşadığı global krizden Türkiye'nin de gereken payı aldığını söyledi.

Son günlerde, "krizden çıkış için bazı sektörlerde çok küçük de olsa kıpırdanmaların olduğunu" belirten Büyükekşi, şöyle konuştu:

"İç piyasada perakendeye baktığımızda ve bazı bankacılarla yaptığımız görüşmelerde, yaptıkları kredi finansmanında şu anda küçük küçük çıkışlar olduğunu görüyoruz. Ama, bu demek değildir ki kriz bitti. Bundan sonra her şey güllük gülistanlık olacak demek, yanlış olur. Asıl iyileşmenin 2010'un birinci veya ikinci çeyreğinden itibaren olacağını bekliyoruz."

Büyükekşi, istihdamla ilgili açıklanan rakamlarının son derece kaygı verici olduğunu ifade ederek, "Biz bunun öncü göstergesini, ihracat rakamlarımızla daha önce açıklamış olduk. Yani ihracat, ocak ayında yüzde 28, şubat ve martta yüzde 35 düştü. Bunun manası, şubat ve martta işsizlik rakamları daha çok artacak demektir. Onun için bu rakamlar son derece manidar. Yani perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Mutlaka bu konuda ilave tedbirler almamız lazım" dedi.

İhracatçı şirketlerin dolar kuru konusundaki duyarlılıklarına da dikkati çeken Büyükekşi, şöyle devam etti:

"Bizim hedefimiz döviz kurunun 1,70 ila artı - eksi yüzde 5 dalgalanması yönündedir. Bu olmuyorsa ihracatçıları mutlaka bundan sonraki satışlarında aldığı tarih ile dövizin geleceği tarih arasında herhangi bir dalgalanmadan dolayı zarar etmemesi için döviz sabitlemeli."
Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri