Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Krizin dini yorumunu yapmayız

14 Ekim 2008 / 15:06
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki terörle mücadele değerlendirme toplantısı başladı
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "(Manevi ve ahlaki gelişme olursa dünyanın tüm sorunları çözülür) diye bir yorum yapamayız. Biz, ekonomik krizin dini yorumunu yapmayız" dedi.
23. Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın açılışı dolayısıyla Kocatepe Camisi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Bardakoğlu, dün başkanlığı ziyaret eden Viyana Kardinali Christoph Schönborn ile yaptıkları basın açıklamasını hatırlattı.

Açıklamalarının ekonomik krizin yorumu değil, genel bir değerlendirme olduğunu ifade eden Bardakoğlu, "Biz nerede duracağını bilen, hangi alanda konuşacağını bilen bir kurumuz" dedi.
Toplumda sosyal ekonomik sorunlar varsa, bir ülkede siyasi katılım yok, demokrasi gelişmemişse, bunların çözümlerinin kendi alanlarında aranması gerektiğini vurgulayan Bardakoğlu, şöyle konuştu:

"(Manevi ve ahlaki gelişme olursa dünyanın tüm sorunları çözülür) diye bir yorum yapamayız. Biz, ekonomik krizin dini yorumunu yapmayız. Ancak, insanlara zaman zaman hatırlatmalar yaparız. Yaptığımız bir hatırlatmadır, ekonomik krizin dini yorumu değildir. Ekonomik krizin çözümü yine kendi içinde aranacaktır. Bir din bilgini açısından sermaye kuruluşlarının sermayesini yükseltmesi ve krize girmesi açısından bir fark yoktur.

Biz dünyaya Allah'ın bize verdiği hikmet gözüyle bakmaktayız. Bizim dediğimiz şudur: Dünyayı iyi algılayamazsak çıkar peşinde koşmayı yaradılışımızın tek amacı haline getirirsek dünyanın üzerinde olmayız, dünyanın altında kalırız. Bugün maalesef paylaşmadan ziyade, daha çok benim olsun arzusu, daha çok kazanma hırsı, bencillik, ihtiras daha öne çıkmış durumda. İnsanlık ne çekiyorsa kendi yapıp ettiklerinin sonucu çekmekte. Hırslarımızın mağlubu olmazsak, nefislerimizin altında kalmazsak aslında bu dünya herkesin mutlu olacağı kadar geniş ve güzeldir."

Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri