Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kronik hastalara sigorta müjdesi

25.09.2009 13:17
SGK şartlarını kaybeden ama kronik hastalığı olanlara kolaylık getiriliyor..
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Danıştay kararı doğrultusunda genel sağlık sigortalısı sayılma şartlarının yitirilmesine rağmen bedeli karşılanacak tedaviler konusunda düzenlemeye gitti. Buna göre, yatarak sağlanan tedavilerle sınırlı tutulan yönetmelik hükmü, kronik hastalıklar nedeniyle müteakip müracaatları da kapsayacak biçimde değiştirildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Danıştay 10. Dairesinde, sosyal güvenlik alanında hayata geçirilen bazı düzenlemelerin yürürlüğünün durdurulması ve iptali talebiyle dava açtı. Dava dilekçesinde, talebe konu düzenlemeler arasında Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği’nin 23. maddesindeki “devam eden tedaviler” başlıklı hükümlere de yer verildi.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın 63. maddesinin 3. fıkrasında, genel sağlık sigortalısı sayılma şartlarının yitirilmesi halinde, devam etmekte olan tedavi nedeniyle sağlanacak sağlık hizmetlerinin kişinin iyileşmesine kadar süreceği belirtiliyor. Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği’nin 23. maddesinde ise, “Devam etmekte olan tedavi, kişilerin genel sağlık sigortalısı sayılma şartlarının yitirildiği tarihte sağlık hizmeti sunucusundaki yatarak sağlanmakta olan tedavilerini ifade eder. Kişilerin var olan kronik hastalıkları nedeniyle müteakip müracaatları devam etmekte olan tedavi olarak değerlendirilmez” deniliyor.

15 EYLÜL’DEN GEÇERLİ
TTB’nin dilekçesinde yönetmelikteki bu maddenin hem sağlık hakkının özüne aykırı hem de ilgili yasaya ve Anayasa’ya aykırı olduğu savunuldu. Bunu değerlendiren Danıştay 10. Dairesi, yönetmeliğin 23. maddesinin son iki cümlesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

SGK da karar doğrultusunda 15 Eylül’den geçerli olmak üzere düzenlemeye gitti ve yönetmeliğin 23. maddesinin dilekçeye konu olan hükümlerinin uygulanmamasını kararlaştırdı. Kurumun aldığı karar, SGK Başkanı Emin Zararsız tarafından bir genelgeyle kurum teşkilatına duyuruldu.
Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri