Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Küba'da akciğer kanserine karşı aşı

25.03.2009 12:48
Kübalı uzmanların geliştirdikleri ilk akciğer kanseri aşısı, geçen yıl ortalarında onaylanmasının ardından hastanelerde kullanılmaya başlandı.
Tıp alanında kendi ekolünü oluşturan Küba, akciğer kanseri tedavisinde aşı geliştirdi...

Aşı olmaya başlayan hastaların ortalama ömrü ve yaşam kalitesi artıyor. Yan etkileri de kemoterapiyle karşılaştırıldığında yok denecek kadar az.

Kübalı uzmanların geliştirdikleri ilk akciğer kanseri aşısı, geçen yıl ortalarında onaylanmasının ardından hastanelerde kullanılmaya başlandı.

Uzmanlar aşının tedavi amaçlı olduğu ve kanseri önlemediğini vurguluyor.

Doktorlar bu aşıyı, tümör hücrelerine yönelik kemoterapi ve radyoterapinin etkilerini sürdürmek ve güçlendirmek için kullanıyor.

Epidermal Büyüme Faktörü adlı proteini içeren aşı, vücudun bağışıklık sisteminin bu faktöre karşı tepki vererek antikor oluşturmasını sağlıyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri aşının, ileri safhadaki akciğer kanseri hastalarının yaşam süresini ortalama 4-5 ay, hatta bazı hastalarda daha fazla uzattığını gözlediklerini belirtti.

Sadece kanserli hücreleri hedef alan aşının, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının aksine belirgin bir yan etkisi de olmadığı kaydediliyor.

Dünyada kendi alanında ilk olan tedavi amaçlı aşı, Kanada'dan Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'ya kadar bir çok ülkede de tıp kurullarından onay aldı.

Kanser dünya genelinde ölüm nedenlerinde en ön sıralarda. Akciğer kanseri de tüm kanser ölümlerinin dörtte birini oluşturuyor.

Küba, başta çocuk ve koruyucu aile hekimliği olmak üzere, sağlık alanındaki öne çıkan bir ülke.

Ülke, 50 kadar araştırma ve geliştirme merkeziyle, biyoteknolojide dünyanın öncü ülkeleri arasında yer alıyor
Bu haber toplam 2772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri