Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Küçük felakette boğulduk, yarın ne yapacağız?

10.09.2009 11:32
Bir günde 24 kişinin sel sularına kapılarak yaşamını yitirdiği İstanbul'u yarın daha büyük bir yağışlı hava dalgası bekliyor. 7 kişinin kayıp olduğu ve yaşanılan felaketin yaralarının henüz sarılamadığı kentte, yetkililerin almayı planladıkları önlemler i
Sabah saatlerinden itibaren Başakşehir, Bağcılar ve Küçükçekmece'de etkili olan sağanak yağış nedeniyle, her yıl normal yağışlarda bile taşan Ayamama, Tavukçu ve Hamam dereleri yine taştı. Aldığı rekor yağışla bu derelerin taşması sonucu, Basın Ekspres Yolu ulaşıma kapanırken, çok sayıda TIR ve araç sel sularına kapılarak sürüklendi. Birçok vatandaş da araçlarında, evlerinde ve iş yerlerinde mahsur kaldı; bazıları da sel sularına kapıldı.

Mahsur kalan vatandaşlar askeriye, itfaiye, belediye ekiplerince, helikopterler, botlar ve iş makineleriyle kurtarıldı. Çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı. Bodrumlarda, fabrikalarda, iş yerlerinde, imalat merkezlerinde yapılan temizlik çalışmaları sonucu yeni ölüm hadiseleriyle karşılaşabileceğinden endişe ediliyor.

31 ÖLÜ 9 KAYIP

80 YILIN YAĞIŞI
Son yılların en büyük yağışını alan bölgeye, saatte metrekareye 90 kilogram yağış düştü. Eylül ayı ortalaması 45 kilogramken, İkitelli bölgesine bir saatte 90 kilogram yağış düştüğü belirlendi.

İkitelli Basın Ekspres Yolu olmak üzere, Arnavutköy, Sultangazi, Bağcılar, Eyüp, Esenler, Bahçelievler, Başakşehir, Büyükçekmece ilçelerinde su baskınları sele neden oldu. Ayamama, Tavukçu ve Papaz dereleri taştı. 24 vatandaşımız hayatını kaybetti. 7 vatandaş ise kayıp.

HAFTA SONUNDA YAĞIŞLI HAVA KUVVETİNİ ARTIRACAK
Ancak İstanbul yaşadığı sel felaketinin yaralarını saramadan, cuma günü daha ağır bir yağışlı havaya maruz kalacak. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Cuma günü yağışlı havanın kuzeydoğu bölgelerde devam edeceğini, batı kesimlerinin ise yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesinin beklendiğini belirtiyor.

Çağlar, "Cuma günü, yağışlı hava kuzeydoğu bölgelerde devam ederken, yurdun batı kesimlerinin yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesini bekliyoruz. Hafta sonunda bu yağışlı havanın kuvvetini artırarak yurdun büyük bir bölümünde devam edeceği öngörülüyor'' dedi.

Meteoroloji yetkilileri gelecek yağışlı hava kütlesinden endişeli. Beklenen yağışlı hava dalgasının sadece İstanbul'u değil, Ankara ve Güney'e kadar bir bölgeyi kapsaması öngörülüyor. Yani istanbul yeni bir felaketle karşı karşıya. İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı yaptıkları açıklamalarla alacakları önlemleri ortaya koydular:

31 ÖLÜ 9 KAYIP

TOPBAŞ: 80 YILLIK YAĞIŞ DÜŞTÜ, YAPACAK BİR ŞEY YOK
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, son 80 yılın Eylül ayında yağan en büyük yağışının bir kaç saat içinde İstanbul'a düştüğünü belirterek, bu tür doğal afetler karşısında insanların yapacağı bir şeyin kalmadığını söyledi.

Topbaş, ''Biz dünyayı ve gezegenimizi kullanırken çok daha dikkatli olmak zorundayız. Teknoloji uğruna çok fazla ihtiraslı davrandık ve doğayı tahrip ettik. Dünya ciddi sinyaller veriyor bunlar onun göstergeleri. Daha dikkatli olmamız gerektiğini söylüyorum'' dedi.

VALİ GÜLER: VATANDAŞ CUMA GÜNÜ TRAFİĞE ÇIKMASIN
İstanbul Valisi Muammer Güler ise vatandaşlara sağanak yağış ve sel baskınlarına karşı yaptıkları uyarıların halen devam ettiğini belirterek, ''Cuma akşamından itibaren yeni bir yağışlı havanın yine aynı bölgeleri etkisi altına alacağı varsayımından hareketle biz ekiplerimizi teyakkuzda bulundurmaya devam ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Vali Güler, bugünden itiraberen yağışların Anadolu yakasında etkili olacağının ifade ederek, ekiplerin teyakkuzda bulunduğunu dile getirdi. Vatandaşlara yağışlı zamanlarda özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları, alternatif yolları tercih etmeleri uyarısında da bulunan Güler, Basın Ekspres Yolu'nun bugün de kapalı olacağını bildirdi.

Vali Güler, şehir merkezinin dışındaki beldelerde, köylerde yaşayan vatandaşların da yoğun sele maruz kalan köprüler, viyadükler ve ara yollardan sakınmalarını istedi. Güler, İstanbul'da yaşanan olayın, yüzyılda bile rastlanamayacak bir afet konumunda olduğunu kaydederek, yağışın maalesef çok güçlü altyapıların bile dayanamayacağı nitelikte olduğunu söyledi.
Bu haber toplam 2734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri