Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Küçük İfadesinde Neleri İtiraf Etti.

14 Ocak 2009 / 00:19
Ergenekon terör örgütüne üye olmaktan tutuklanan Küçük'ün ifadesinde ilgiç ayrıntılar dikkat çekti.

Küçük, sorgusunda Ergenekon diye bir örgütün varlığını da kabul etmedi.

NTV'nin haberine göre Ergenekon terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla tutuklanan Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün savcılıkta ve mahkemede verdiği ifadesinde ilginç ayrıntılar var. Prof. Küçük, savcılıktaki sorgusunda Tuncay Güney’i tanımadığını, Ergenekon diye bir örgütün de olmadığını söyledi.

Küçük şu ifadeyi verdi:

“Benim kanaatime göre Ergenekon terör örgütü yoktur. Ergenekon belgeleri denilen dökümanı polis sorgusunda ilk defa duydum. Doğru bulmadım, ciddiye de almadım. Hiçbir terör örgütü ile ilişkim yoktur. Zaman aşımına uğramış isnatlar suç olarak sunuluyor.”

Küçük, sorgusunda terör örgütünün başı Abdullah Öcalan ile görüştüğü iddiasını doğruladı. Prof. Küçük’ün ifadesi şöyle:

“Abdullah Öcalan’a Türkiye’ye gelip teslim olmasını söylediğim doğrudur. 1989 ve 1992 yıllarında iki kez Suriye ve Bekaa Vadisi’ne gittim. Kitaplar yazdım ancak Paris’ten gittiğimi hatırlamıyorum. Ben Bekaa’dayken Doğu Perinçek’in kendisiyle görüşmek istediğini söyleyerek fikrimi sordu. Ben susarak bu soruya cevap vermedim.”

Prof. Yalçın Küçük’ün ifadesinde Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde Abdullah Öcalan’ın yakalanması planlarıyla ilgili bölüm en çarpıcı ayrıntı olarak dikkat çekiyor:

“Abdullah Öcalan’a yönelik bir operasyonda bana haber verildiği doğrudur. Bunu ismini açıklamak istemediğim ancak güvendiğim bir arkadaşım söyledi. 1995 seçimleri öncesinde Tansu Çiller’in MİT içerisinde operasyonu Sönmez Köksal’a kabul ettirerek, Mehmet Eymür grubuna Abdullah Öcalan’ın yurtdışında yakalanıp getirilmesi talimatını verdiğini, Öcalan’ın yakalanıp getirildiğinde bir kafes içerisine konularak seçim meydanlarında siyasi propaganda amacıyla kullanılacağını söyledi. Ben o tarihte Fransa’da bulunuyordum. Kürtlerin devam ettiği bir kahvede bu konuyu ortalık yerde konuştum. Amacım duyulmasıydı, konu bu şekilde olmuştur.”

Yalçın Küçük, iddianameye bazı basın organlarının hedef göstermesi sonucu dahil edildiğini öne sürdü.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konulan Prof. Dr. Yalçın Küçük ile İbrahim Şahin, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne nakledildi. AA muhabirinin Yalçın Küçük'ün Avukatı Hasan Fehmi Demir'den aldığı bilgiye göre, Küçük ile eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin, jandarmaya ait cezaevi nakil aracıyla, ''Ergenekon'' davası kapsamında yargılanan tutuklu sanıkların bulunduğu Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne götürüldü.
Kaynak:
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri