Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Küçük mucitten 'güvenlik sistemi'

30 Nisan 2008 / 22:12
İzmir'de, 8. sınıf öğrencisi Emre Özçoban, Lazer Pencere adını verdiği, kapı ve pencerelere monte edilen güvenlik sistemiyle hırsızları caydırmayı hedefliyor.
Özçoban'ın güvenlik sistemi 13 YTL'ye mal oluyor.

Üstün yetenekli öğrencilerin öğrenim gördüğü Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi 8. sınıf öğrencisi Özçoban, geliştirdiği güvenlik sistemi projesiyle ilgili pencere veya kapılara yerleştirilen lazer ışık kaynağının küçük aynalarla sensöre yansıtıldığını, pencere veya kapıdan bir canlının veya cismin girmesiyle ışığın sensöre ulaşmaması durumunda, sesli-ışıklı alarm sisteminin çalışmaya başladığını belirtti.

Özçoban, güvenlik sisteminin yalnızca "1-2 YTL'ye satılan", bulunması çok kolay lazer ışık kaynağı, küçük ayna parçaları ve sesli - ışıklı alarm düzeneğinden oluştuğunu kaydederek, sistemi şöyle anlattı: "Önce bir pencere çerçevesinin altına lazer ışık kaynağı yerleştirdim. Çerçeveye koyduğum küçük ayna parçalarıyla bu ışığı çerçevenin üst tarafındaki sensöre ulaştırdım. Işık sensöre ulaştığı sürece sorun yok. Alarm sistemi bu ışığın sensöre ulaşmaması halinde devreye giriyor.

Pencereden veya eğer sistemi kapıya monte etmişseniz kapıdan bir bir cisim girdiğinde ışığın sensöre ulaşmasını engelliyor. Işığın kesilmesiyle alarm sistemi hem sesli hem de ışıklı olarak çalışmaya başlıyor, sizi uyarıyor." Özçoban, sistemde kullanılan malzemelere ulaşmanın çok kolay olduğunu ve 13 YTL'ye tamamının elde edilebileceğini söyledi.

EMRE'Yİ, EVLERİNE GİRMEK İSTEYEN HIRSIZLAR MUCİT YAPMIŞ

Emre Özçoban, "Lazer Pencere" isimli projenin evlerine hırsızların girme teşebbüsünden sonra ortaya çıktığını kaydetti.

Geçen yıl hırsızların evlerinin kapısını zorlarken son anda fark edildiklerini söyleyen Özçoban, görüntü kirliği yaratan ve "kafes" düşüncesi oluşturan demir parmaklıklara ihtiyaç duymayan bir sistem hayal ettiğini, bunun üzerine de "Lazer Pencere"nin oluştuğunu belirtti. Özçoban, demir parmaklıkların acil durumlarda kapı dışında evden çıkışı engellediğini de belirterek, "artık yaz gecelerinde kapı ve pencereleri açık bırakmak için demir parmaklıklara gerek duyulmayacak" dedi.

Özçoban, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen "Bu Benim Eserim" isimli proje yarışmasında bin 306 proje arasından İzmir Bölge Sergisi'ne katılmaya hak kazanan 150 proje arasına giren sistemiyle ilgili Türk Patent Enstitüsüne de patent başvurusu yapacağını kaydetti.

"EMRE, KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR"

Proje danışmanı, Sıdıka Akdemir Bilim ve Sanat Merkezi Müdür Yardımcısı Uzman Psikolojik Danışman Ahmet Bildiren de bu okulda üstün yetenekli öğrencilerin öğrenim gördüğünü belirterek, onlara, yetenekleri doğrultusunda projeler üretmelerine imkan tanıdıklarını kaydetti. Emre Özçoban'ın 130 IQ'nun üzerinde zekaya sahip olduğunu ifade eden Bildiren, "böyle yetenekli çocuklar bu tür çalışmalarla kendini gerçekleştiriyor. Yani yetenekleri ve kişisel özelliklerinin farkına varıyor. Bunları hayatındaki üretimlerinde kullanıyor. Emre de bu proje sistemlerle kendini gerçekleştiriyor" dedi.

Yeni Şafak - AA

Bu haber toplam 1802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri