Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KÜÇÜK'ü yalanlayan belge

17 Aralık 2008 / 14:40
PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, JİTEM'in varlığını inkar eden Veli Küçük'ü, yayınladığı belgeyle yalanladı.

PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, Ergenekon davasının önceki gün yapılan duruşmasında JİTEM'in varlığını inkar eden Küçük'ü, yayınladığı belgeyle yalanladı.

1993 yılına ait Jandarma Genel Komutanlığı'ndan aldığı maaş belgesini 'Nasname' adlı internet sitesinde yayınlayan Aygan, Küçük'ü yalanladı. Üzerinde sicil numarası ve görev yeri olarak 'JİTEM' yazısının bulunduğu bordrolarda, derece ve kademe bölümleri de ayrıntılı olarak yer alıyor. 'JİTEM' yazılı bordrolara göre Aygan'ın maaş aldığı görülüyor. Veli Küçük, Ergenekon davasının önceki gün yapılan duruşmasında JİTEM'in varlığını inkar etti, adı karanlık cinayetler ve faili meçhullerle anılan kuruluşun olmadığını savundu. Küçük'ün yaptığı açıklama, savunmasının hemen ardından belgesiyle yalanlandı.

Hayatını Avrupa'da sürdüren Aygan, JİTEM'in kendisine düzenli maaş ödediğini anlatıyor: "Bu zat, milletin gözünün içine baka baka nasıl yalan söyleyebiliyor hayret ettim. Demek ki ben 9 yıl boyunca olmayan bir hayali resmî kurumda çalışmışım. JİTEM'in kurucuları arasında bulunan ve JİTEM gruplar komutanlığı görevini yürüten bu şahıs, şimdi çıkmış 'Böyle bir kurum yok.' diyor. Bu maaş bordrosuna ne diyeceksin bakalım? Dua et ki Türkiye'de hakkımda tutuklama kararı var ve duruşmalara katılamıyorum. Yoksa gelir o belgeyi gözüne sokardım."

KÜÇÜK NE DEMİŞTİ?

Ergenekon davasında önceki gün savunma yapan tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, JİTEM'in varlığını inkar ederek, "İddianameye ısrarla JİTEM adı konulmuştur. Jandarma Genel Komutanlığı'nın hiçbir zaman böyle bir birimi olmamıştır. JİTEM TSK'ya yapılan bir saldırıdır" demişti. Ancak bir dönem JİTEM'de çalışan eski PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, Veli Küçük'ü yalanladı. Taraf'ın İsveç'te bulduğu Abdülkadir Aygan, Küçük'ün açıklamaları karşısında hayrete düştüğünü belirterek, "Başta; Susurluk Raporu olmak üzere birçok belge ve devlet görevlisinin ifadesi JİTEM' in varlığını ispatlamaya yetiyor" dedi.

ALBAY DOĞAN TELEFON ETTİ

JİTEM'le 1990'lı yıllarda askerlik görevini yaparken tanıştığını anlatan Aygan "Ben Kars'ta asker iken, bana telefon açan rütbeli şahıs; JİTEM Diyarbakır Gruplar Komutanı Arif Doğan albaydı" dedi. Bu telefon görüşmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan özel bir emir çıkartılarak kendisi gibi eski PKK'lılardan oluşan bir grubun Diyarbakır'daki JİTEM Grup Komutanlığı emrine verildiğini öne süren Aygan, Diyarbakır'a gittikleri zaman Binbaşı Ahmet Cem Ersever JİTEM Grup Komutanlığı görevine atandığını, yardımcılığına ise aslen istihkam subayı olan Binbaşı Aytekin'in Özen atandığını iddia etti. Aygan şöyle devam etti: "O dönem ben ve diğer arkadaşlarım asker olmamıza rağmen sivil giydirildik, belimize de birer Simth Wesson tabanca takıldı. Saç sakal serbestti. Bizden başka tüm rütbeliler, emir eri ve şöför askerler de aynı kıllık kiyafetteydiler."

JİTEM'İ BUNLAR KURDU

Cem Ersever'in birkaç günlüğüne makam odasının giriş kapısına JİTEM tabelası bile astığını söyleyen Aygan, "Fakat kim tarafından uyarıldığını bilmiyorum, sonra bu tabelayı çıkardı" dedi. 1990 yılından 1999 yılına kadar bu kurumun binyesinde "İstihbarat elemanı-Sivil Memur" olarak çalıştığını anlatan Aygan, "1986 yılında JİTEM, Hulusi Sayın, A.Cem Ersever, Huseyin Kara, Arif Doğan ve Aytekin Özen tarafından kurulmuştur" iddiasında bulundu.

VELİ KÜÇÜK HAZIRA KONDU

Taraf'ın haberine göre, Veli Küçük'ün JİTEM'in ilk kuruluş aşamasında olmadığını ve hazıra konduğunu söyleyen Aygan "Cem Ersever'in öldürülmesinin altındaki gerekçelerden birisi de budur. Veli Küçük, Arif Doğan'ı da yanına alarak Cem'i pasifize etmek ve böylece JİTEM'in kontrolünü ele geçirmeyi amaçladılar. Onların önündeki en büyük engel Cem Ersever idi. Ankara'daki istihbarat başkanlığını da dolduruşa getirip Cem Ersever'i ortadan kaldırdılar" diye konuştu. Aygan JİTEM'in şemasını ise şöyle tarif etti: "Jandarma Genel Komutanlığı-İstihbarat Başkanlığı-Gruplar Komutanlığı- Grup Komutanlıkları (Bunlar yedi ayrı bölgede konumlanmıştır)-Tim Komutanlıkları-Birimler."

EN İYİ KANIT MAAŞ BORDROM

"JİTEM var mı? yok mu? Bu sorunun en iyi cevabını maaş bodrolarımı kamuoyuna sunmakla verdim" diyen Aygan "Kaldığım ülkede ifademe başvurulması için gereken yardımı vermeye ve fedakarlığı yapmaya hazırım" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri