Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kudüs'te ilk iftar topu ateşlendi

02 Eylül 2008 / 11:58
Kudüs'ün "Haredi" (koyu dindar) Belediye Başkanı Uri Lupolianski, Müslümanların kutsal ayı Ramazan'ın ilk geleneksel iftar topunu ateşledi
Lupolianski, Doğu Kudüs'ün ana caddelerinden Selahaddin üzerindeki mezarlıkta kurulu bulunan ve iftarı duyuran topun ateşlenmesi törenine, her yıl Ramazan'ın ilk günü, bu görevi yürüten Sanduka ailesi üyeleriyle birlikte katılıyor.

Eski Kent Doğu Kudüs'ün köklü Sanduka ailesi, orucun açıldığını duyuran topun ateşlenmesi görevini, Osmanlı döneminden bu yana yaklaşık 100 yıldır sürdürüyor. Aile üyelerinden Recai Sanduka bu görevi son 20 yıldır üstlenmiş durumda. Recai Sanduka, bu işi babasından, onun da babasından öğrendiğini belirtti. 47 yaşındaki Sanduka, bu görev için cüz'i sayılacak bir para aldığını, görevi yakında oğlu Nebil'e devredeceğini söyledi. Top kullanma üzerine kurs alan Nebil Sanduka ise (24), ailenin bu uygulamayı devam ettirmeye kararlı olduğunu bildirdi.

Mezarlık alanına, iftar vaktinden 15 dakika kadar önce gelen Kudüs Belediye Başkanı Lupolianski ise ilk topun uzaktan kumandayla atılmasından sonra, Recai Sanduka'nın iftarını açmasına katıldı, ikram edilen hurmayı birlikte yediler. Sanduka ve Lupolianski, ardından topu ikinci kez ateşlediler.

İftarın topla duyurulmasına, Osmanlı döneminde bir topun bağışlanmasıyla başlanmış. 20 yıl kadar önce ise eski top, yine bağış olarak Ürdün tarafından yeni bir topla yer değiştirmiş
Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri