Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Küffarın telef olması için dua etmeyin'

08.09.2009 10:50
Suudi Arabistan'da önde gelen bir din adamı, Müslümanlardan küffarın telef olması için dua etmemelerini istedi.
Arap ükelerinde Cuma namazlarının sonunda imamın çıkıp küffarın, yani inançsızların telef olması için dua etmesi, cemaatin de bu duaya "Amin" demesi çok sık rastlanan bir durum.

Şeyh Salman el Evda, bu türden duaların şeriata uygun olmadığını söyledi.

Bu dua bundan sekiz sene önce New York ve Washington'da çoğu Suudi Arabistanlı olan 19 Müslüman tarafından düzenlenen saldırıların ardından, İslamda reform tartışmalarının odağında yer aldı.

Reform meselesi Suudi toplumunda diğer inançlara karşı, hatta bu Sünni krallıkta ağır ayrımcılığa maruz kaldıklarından şikayetçi olan Şiiler gibi diğer mezheplere karşı da hasmane bir tutum teşvik edildiği için çok daha önemli.

Şeyh Salman saygı duyulan bir din adamı. Aynı zamanda da Uluslararası İslam Alimleri Derneği'nin de bir üyesi.

Yani onun dile getirdiği bu çağrı, en azından teoride, bir ağırlık taşıyacaktır.


Çıkarlar çatışırsa

Bununla beraber Şeyh Salman, eğer inançsızlar Müslümanların menfaatlerine zarar verirse, telef olmaları için dua edilmesine izin verilmesi gerektiğini de söylüyor.

İşte sorun da tam bu noktada yatıyor.

Müslümanların Afganistan'da, Irak'ta ve Filistin'de saldırılara maruz kaldığı algısının yaygın olduğu bir ortamda, Şeyh Salman'ın bu çağrısı Amerikalılar ya da İsraillilere karşı cihadın tümüyle meşru olduğunu düşünenler üzerinde çok az ya da sıfır etki gösterecek.

Çünkü bu inancı taşıyan insanlara göre sorun İslam'daki vaazlarda değil, Müslümanların yabancı güçlerce bastırıldığı bu adaletsiz dünyada yatıyor.

Magdi Abdelhadi

BBC Arap Dünyası uzmanı
Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri