Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yozgat'ta namazgah kültürü yaşatılacak

31.08.2010 12:53
Hayırseveri İşadamı Bilal Şahin tarafından yapılacak olan 'Namazgah'ın temeli düzenlenen tören ile atıldı.

 

Belediye Başkanı Yusuf Başer, ''Yozgat tarihinde Şekerpınar ve Eskipazar Mahallesinde birer Namazgah varmış. Bu kültürün yeniden yaşatılması için Namazgah temeli atıyoruz" dedi. Yozgatlı Hayırseveri İşadamı Bilal Şahin tarafından yapılacak olan 'Namazgah'ın temeli düzenlenen tören ile atıldı.

Çapanoğlu Kent Park'ta düzenlenen temel atma törenine Yozgat Valisi Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yusuf Başer, ORAN Toplantısına katılmak için Yozgat'a gelen Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Sivas Valisi Ali Kolat, ORAN Yönetim Kurulu Üyleri, İşadamı Bilal Şahin ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Namazgah kültürünün Peygamber efendimiz döneminden Osmanlı dönemine kadar geldiğini belirterek, ''Yozgat tarihinde Şekerpınar ve Eskipazar Mahallesinde birer Namazgah varmış, şuanda sadece bir camide ismi yaşatılmaktadır. Bu kültürün yeniden yaşatılması için hayırsever işadamı Bilal Şahin'in katkılarıyla Namazgah temeli atıyoruz, işadamımıza teşekkür ediyorum'' dedi.

Belediye Başkanı Başer, işadamı Şahin'den Namazgahın bulunduğu bölgeye külliyesiyle beraber bir cami ve kuran kursu yaptırmasını istedi. İşadamı Bilal Şahin, Vali ve Belediye başkanlarının yemek ve çaylarının çok pahalıya mal olduğunu esprisini yaparak, Belediye Başkanı Yusuf Başer'in kendisini bir tabak kavurga ile kandırdığını, kendisinin bu Namazgahı yaptırma kararı aldığını söyledi.

İLAHİYAT FAKÜLTESESİ DE YAPTIRACAK

Şahin, belediye başkanlarının istediklerini halk için istediklerini belirterek, Namazgahın yanına, külliyesiyle birlikte bir cami ve bir kuran kursu yapma sözü verdi. Daha sonra Belediye Başkanı Yusuf Başer işadamı Bilal Şahin'e plaket verdi. Yozgat Valisi Necati Şentürk'te yaptığı konuşmada, Yozgat'a atanmadan kısa bir süre önce Siirt'te de bir namazgah temeli attıklarını belirterek, "Yozgat'ta da böyle bir temel atmak beni son derece mutlu etmiştir. İşadamımız Bilal Şahin bey, Yozgat'a hizmet etmek ve yeni eserler bırakmak konusunda büyük çaba sarf ediyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Bilal bey ayrıca Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün Yozgat'a gelişinde Bozok Üniversitesi bünyesinde İlahiyat Fakültesi yaptıracağı sözünü verdi. İlahiyat fakültesinin kurulması konusunda çalışmalar son aşamaya geldi. İnşallah yakın bir zamanda ilahiyat fakültesinin temelini atacağız" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından Namazgah'ın duvar taşları yerleştirildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 4172 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri