Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi

26.10.2010 20:51
Esenler Belediyesi Türkiye'de bir ilke daha imza attı. Türkiye'nin ilk yüzde 100 dijital kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Kütüphane ismini ise ünlü bir bankacıdan aldı.

Türkiye'nin ilk % 100 dijital kütüphanesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı bir törenle Esenler'de hizmet girdi.

Törende konuşan Bakan Günay, yeni yılda Devlet Tiyatroları'nın Esenler'deki bir kültür merkezinde sahne açacağı müjdesini verdi.

Esenler'in en merkezi noktasında yıllardır atıl durumda bulunan ve halk arasında kilise kalıntısı olarak bilinen tarihi bir yapı, Esenler Belediyesi tarafından restore edilerek dijital kütüphane ve gençlik merkezi haline getirildi. Türkiye'nin ilk % 100 dijital kütüphanesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi,  düzenlenen bir törenle Esenler halkının hizmetine sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende ilk konuşmayı, kütüphanenin iç tefrişini yapan Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi yaptı.

Sosyal sorumluluk içerinde hareket ettiklerini kaydederek sözlerine başlayan Yahşi, merhum genel müdürlerinin isminin Esenler'de böyle bir kültür mekânında yaşatılacak olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını söyleyerek, "Bu hizmeti, ülkemizin geleceğine bir yatırım olarak görüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Belediyeden bir kuruş çıkmadı

Daha sonra kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, bugünün Esenler için çok önemli bir gün olduğunu hatırlatarak, "Bugüne kadar sadece bir duvar olarak duran bu yapı bundan sonra, çocuklarımızın geleceğini şekillendirecek. Şimdiye kadar İstanbul'un merkezinde olmanın nimetlerinden yeterince yararlanamayan Esenler'de böyle dijital bir kütüphanenin açılması özel bir öneme haizdir" dedi.

Yapının, kültür ve tabiat varlıkları koruma fonundan restore edildiğini, iç tefrişinin de Albaraka Türk tarafından yapıldığını kaydeden Göksu, "Bu eserin kazandırılmasında Esenler Belediyesi bütçesinden bir kuruş para harcanmamıştır. Bu sebeple İl Özel İdaremize ve teklifi götürdüğümüzde hiç tereddüt etmeden evet diyerek büyük bir vefa örneği gösteren Albaraka Türk Genel Müdürümüze ve emeği geçen herkese Esenler halkı adına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Dijital park olacak

Kütüphane çevresindeki binaların istimlâk edilerek yıkılacağını ve bölgenin dijital bir park haline getirileceğini vurgulayan Göksu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kütüphanemizde şu anda ansiklopedilerden sözlüklere, 100 temel eserden fen bilimlerine, sosyal bilimlerden tarih, coğrafya kitaplarına, yerli ve yabancı klasik öykü ve romanlara kadar geniş bir yelpazede toplam 6 binin üzerinde elektronik kitap bulunuyor. Yılsonuna kadar bu rakam 10 bine çıkacak. Her yıl 5 bin adet yeni kitap ilave edilecek. Her kullanıcıya dijital bir kart verilecek. Bu kartla her hafta 30 saat bu kütüphaneyi kullanma imkânı olacak.

Buraya gelen çocuklarımız, gençlerimiz oyun oynamayacak, kitap okuyacak. Sınırlı olmak kaydıyla kitaptan kağıt çıktısı alabilecek, kendi e-postasına yine sınırlı olmak üzere e-posta gönderebilecek. Kısacası, bu tarihi yapıda geçmiş ile geleceği buluşturacağız. Çocuklarımız, burada mazinin toprağında solurken 21. yüzyıla da hazırlanacaklar".

Esenler'i İstanbul'un en çok kültür tüketen ilçelerinden birisi haline getirmek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Göksu, bu alanda yapılan çalışmalar hakkında da davetlilere bilgiler verdi.

Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da konuşmasında Esenler'e böyle bir kütüphane kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 Birkaç güzellik bir arada 

Törende son konuşmayı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. İstanbul'un özel bir şehir olduğunun altını çizen Bakan Günay, son yarım yüzyılda İstanbul'un değeri bilinemeyerek bir sanayi şehri haline getirildiğini ve bu dönemde tarihi dokusunun yıpratıldığını söyledi.

Süreçte şehrin bu engin kültüründen haberi olmayan yerleşim yerlerinin oluştuğuna dikkati çeken Günay, "İşte buralardan birisi de Esenler'di. Belediye Başkanımız az önce söyledi. İstanbul'un merkezine yakın bu ilçede denizi görmeyen çocuklarımızın olduğunu anlattı. Onları denizle buluşturduğunu belirtti. Bu bir vatanseverlik örneğidir. Başkanımızın şahsında emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

İstanbul kültürünün İstanbul'un çeperlerine de yayılması gerektiğini söyleyen Ertuğrul Günay, "Bu bizim geçmişe saygımız, geleceğe karşı sorumluluğumuzdur. Yurtseverlik sorumluluğumuzdur, yöneticilik sorumluluğumuzdur.

Burada bu kütüphane açılırken birkaç güzel hizmet birlikte yapılmış. Birincisi tarihi yapı kurtarılmış. İkincisi bir kütüphane kazandırılmış. Fakat bu kütüphane bildiğimiz kütüphane gibi değil. Şimdi içeri girince bizi şaşırtacak. Zaten içinde yaşadığımız çağ bizi şaşırtıyor. Bu güzel kütüphaneyi taçlandırmak lazım. Başkanımız burayı dijital bir park haline getirerek taçlandıracağını söyledi. Bu güzellikleri İstanbul'un tüm çeperlerine yaymak lazım" şeklinde konuştu

Esenler'e tiyatro müjdesi

Son dönemde İstanbul'a 7 tiyatro açtıklarını belirten Bakan Günay, "İnşallah bu yıl başından itibaren Esenler'deki bir kültür merkezimizde Devlet Tiyatroları bir sahne açacak. Bu da bu güzel günün bir hediyesi olsun" dedi.

Bakan Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak İstanbul'da yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi ve, "Kültür hazinemizi geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Ancak, köklerinden koparmadan. Kültür değerlerimizi, çağın en büyük çınarlarından biri haline getirmek istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, günün anısına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a bir hediye ile birlikte Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi'nin giriş kartını verdi. Günay da, Başkan Göksu'ya bakanlığın yayınlarından bir kitap hediye etti.

Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, kütüphaneye ismi verilen merhum Adnan Büyükdeniz'in eşi Saliha Büyükdeniz ve diğer protokol ile birlikte kurdelayı keserek kütüphanenin açılışını yaptılar.

Bakan ve beraberindekiler, kütüphaneyi de gezerek içeride yetkililerden bilgi aldılar ve kitap okuyan öğrenciler ile bir süre sohbet ettiler. Kütüphanenin açılışına, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, okul müdürleri, mahalle muhtarları, köşe yazarları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

 YerelPosta

Bu haber toplam 5192 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri