Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En çok satan kitap Kur'an-ı Kerim

03.08.2010 12:43
Kitap fiyatlarının dibe vurmasına rağmen okur oranının istenilen seviyede artmadığı ülkemizde kitapçıların imdadına Kur'an-ı Kerim yetişti.

Kitap fiyatlarının dibe vurmasına rağmen okur oranının istenilen seviyede artmadığı ülkemizde kitapçıların imdadına Kur'an-ı Kerim yetişti. Birçok kitapçıda, Kur'an-ı Kerim en çok satan kitapların başında geliyor. 22 TL'den 10 TL'ye kadar inen orta boy Kur'an-ı Kerim, en fazla tercih edilen kitap konumunda. Kur'an-ı Kerim'in ardından ise çocuk kitapları geliyor.

NT Bursa Kitap Satış Sorumlusu Mustafa Ünal, yaz aylarında en çok satılan kitabın Kur'an-ı Kerim olduğunu söyledi. Günde 35-50 arası Kur'an sattıklarını belirten Ünal, şu bilgileri verdi: "Yaz olmasına rağmen kitap satışı çok fazla. Kitap fiyatları da çok uygun. Geçen senelere göre fiyatlar çok düştü. Kitaplar arasında en fazla ilgiyi ise Kur'an-ı Kerim görüyor. Bu ilgi üzerine Kur'an kampanyası yaptık. Kur'an-ı Kerim hediye etmek isteyenler oluyor. Onlar Kur'an'ın parasını ödüyor. Biz de Kur'an alamayacak durumdaki insanlara, öğrencilere hediye ediyoruz. Kampanya çok büyük ilgi görüyor ve beğeni topluyor."

Vakıf Kitabevi Satış Sorumlusu Tahsin Alkış ise son 3 yıldır kitap fiyatlarında büyük bir düşüş yaşandığını belirtti. Önceki yıllarda devamlı etiket değiştirirken, şimdilerde etikete dokunmadıklarını belirten Alkış, fiyatların devamlı aşağı doğru seyir halinde olduğunu kaydetti. 20 liralık kitapların 10 liraya, 10 liralık kitapların ise 1 ila 4 lira arasındaki fiyatlarda satıldığını dikkat çeken Alkış, 10 liraya 10 adet kitap almanın mümkün olduğunu dile getirdi. Okuma oranının hala düşük seviyelerde olduğunu vurgulayan Alkış, ayda 4 -5 kitap basan yayınevlerinin ise son yıllarda haftada 15 kitap basar hale geldiğini belirtti.

Fiyatların düşmesinin kitap satışlarına olumlu yansıdığını ifade eden Alkış, yaz aylarında en çok sattıkları kitabın Kur'an-ı Kerim olduğunu kaydetti. Alkış, şöyle konuştu: "Yaz döneminde orta boy Kur'an-ı Kerim satışı çok yüksek rakamlara ulaştı. Haftada 50 adet orta boy Kur'an sattığım oluyor. 22 lira olan orta boy Kur'an, şu an 10 TL'ye satılıyor. Kur'an-ı Kerim'in ardından en çok satılan kitaplar çocuk kitapları. Onları ise güncel kitaplar ve roman takip ediyor."

Kaynak:
Bu haber toplam 4066 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri