Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vekil, Kur'an üzerine el basınca...

14.11.2010 00:14
Kur'an üzerine yemin ederek göreve başlayan milletvekiline tepki

Kırgızistan'da milletvekili Tursunbay Bakiruulu'nun görevine başlama töreni sırasında Kuran-ı Kerim'e el basarak yemin etmesi tartışmalaa neden oldu. Ombudsman Tursunbek Akun yaşanan olaya tepkisini bildirerek milletvekili Bakiruulu'nun yasalara aykırı eylemde bulunduğunu iddia etti ve yeniden yemin etmesini istedi.

Ombudsman Akun meclis oturum başkanı Taşbolot Baltabayev'a konuyu ele alması talep ederek Bakiruulu için yeniden yemin töreni düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Akun açıklamasında Bakiruulu'nun Kırgızistan anayasası kitabının üzerine Kuran'ı koyması bunun yanısıra yemin metnine kendi fikirlerini de eklemesi olarak bildirdi.

Ar Namıs Partisi'nden milletvekili seçilen Tursunbay Bakiruulu göreve başlama yemini sırasında yanında getirdiği Kuran kitabını Anayasa kitabının üzerine koyarak, 'Her zaman değişen anayasaya, ancak hiç bir zaman değişmeyen Kuran üzerine and içerim' ifadesini kullanmıştı. Kırgızistan Müslümanlar Birliği Başkanlığını üstlenen Tursunbay Bakiruulu önceki yıllarda Ombudsman daha sonra Kırgızistan'ın Malezya Büyükelçisi olarak görev yapmıştı.

Bu haber toplam 1652 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri