Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kur'an-ı Kerim mutlaka anlayarak okunmalı

06.10.2010 03:25
Prof. Dr. Davut Aydüz, Kur'an-ı Kerim'in mutlaka anlayarak okunması gerektiğini söyledi.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Davut Aydüz, Kur'an-ı Kerim'in mutlaka anlayarak okunması gerektiğini söyledi.
Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Mühendis ve Teknik Elemanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan Kur'an sempozyumu büyük ilgi gördü.

Dörtyol Turunçgiller Parkında yapılması planlanan fakat havanın yağmurlu olması dolayısıyla Dörtyol merkez Süleymaniye Camii'nde yapılan programa konuşmacı olarak Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Davut Aydüz katıldı.

Süleymaniye Camii İmam-Hatibi Kazım Vural'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başlayan programda konuşan Aydüz, Kur'an-ı Kerim'den istifade edebilmek için mutlaka anlayarak okunması gerektiğini söyledi.

Müslümanların dünyada çok garip kaldığını, bunun sebebinin Kur an-ı yaşamamaktan ve sünnetten uzak kalmaktan kaynaklandığının altını çizen Aydüz, "Kur'an bugün gariptir. Bu asırdaki Müslümanların durumu, kâfirlerin istediği gibi: Kur'an lafız olarak okunsun, evlerde aksesuar olarak bulunsun, ama:, şuurlaşma olmasın, sadece mezarlarda ve ölülerin arkasından okunsun, manası anlaşılmasın ve yaşanmasın, şeklinde davranılıyor. Hâlbuki Hazreti Muhammed (sav) Efendimiz ve Kur'an-ı Kerim'in yaşandığı devirlere dikkatle bakıldığında Asr-ı Saadet'in yaşandığını göreceksiniz." dedi.

Kur'an-ı Kerim'i anlayarak okumayla manasının anlaşılabileceğinin altını çizen Aydüz, "Hz. Muhammed (sav)'in hayatını iyi öğrenip, anlamalıyız ve hayatımıza iyi tatbik etmeliyiz." diye konuştu.

Konuşmanın ardından ünlü hafızlar Alper Kanderun, Cihan Kodal, Fatih İmdat ve Mehmet Bilir, Kur'an ziyafeti sundu.

Moralhaber.net

Bu haber toplam 2518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri