Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurbanlık almanın tam zamanı

11.10.2009 11:34
Son dönemde et fiyatlarında yaşanan belirgin artışlar, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlirkte gözleri kurbanlık fiyatlarına çevirdi. Fiyatlar yukarı tırmanıyor.
Kurban Bayramı yaklaştıkça pazardaki fiyatlar yukarı tırmanıyor.

Kilogramı 7-8 lira düzeyinde seyreden kurbanlık koyun fiyatlarının Kurban Bayramı’na kadar 10 liraya yükselmesi bekleniyor. Besici Hacı Nesip Yıldız, üretim olmaması nedeniyle kurbanlık hayvan sıkıntısı çekildiğini belirterek, kuzuların verim almadan kesilmesi sonucunda sıkıntının arttığını söyledi.

KOYUN BULUNMUYOR

Dişi koyun kesiminin çok fazla olduğunu, bu durumun üretimi büyük ölçüde etkilediğini ifade eden Yıldız, önceki yıllarda hanlarda 400-500 koyunun bulunabildiğini ve 90 kilodan az koyunların kesilmediğini, şimdi ise hanlarda koyun bulunamadığını ve kesimin 30 kilograma kadar düştüğünü dile getirdi.

Ağırlığı 90 kilogramın altında olan küçük baş hayvanların kesilmesine kesinlikle izin verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Yıldız, küçük baş hayvan sayısındaki bu azalışın fiyatlara da yansıdığını bildirdi. Küçükbaş hayvan arzı azaldıkta fiyatların yükseldiğini, bu sonucun kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, “Bu olumsuz seyri tersine çevirmek lazım yoksa yakında kesmek için küçükbaş hayvan bulamayacağız. Et ihtiyacımızı karşılamada başka ülkelere muhtaç duruma düşeceğiz. Burada görev devlete düşüyor” diye konuştu.

GEÇEN YIL KİLOSU 5,5 LİRAYDI

Şu anda küçükbaş hayvanların kilosunun 7-8 liradan satıldığını belirten Yıldız, şöyle devam etti: “Kurban Bayramı’nda bu rakam 10 liraya kadar yükselebilir. Geçtiğimiz yıl küçükbaş hayvanlar, kilosu 5,5-6 liradan satılıyordu. Bu çok büyük bir artış. Bu konuda acilen önlem alınmalı.”


Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri