Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurbanlık alırken bunlara dikkat!

05 Aralık 2008 / 17:47
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kurbanlık alacak vatandaşları, alacakları hayvanlarda nelere dikkat etmeleri konusunda bazı uyarılarda bulundu. Bakanlığın uyarıları şöyle:

Tarım ve Köyişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, her yıl Kurban Bayramında yaklaşık 600-700 bin büyükbaş ile 1,5-2,5 milyon küçükbaş hayvanın kesildiği ve bu dönemde özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden diğer illere önemli miktarda hayvan sevki olduğu hatırlatıldı.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu sınırlarından olabilecek illegal hayvan girişlerinin önlenmesi için Tarım Bakanlığının ilgili kurumlarla koordineli çalıştığı belirtilen açıklamada, ''kurban ve hayvan hareketleri konusunda TRT'den hükümet bildirisinin yayımlanması, Diyanet İşleri Başkanlığından halkın kurbanlık alırken veteriner sağlık raporu/menşe şahadetnamesinin bulunmasına, büyükbaş hayvanların küpeli olmasına dikkat etmeleri gerektiğinin vaaz ve hutbelerle dile getirilmesi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığından da özellikle yolların kesiştiği noktalarda yol kontrolleri ve denetimlerin artırılması'' talebinde bulunulduğu da kaydedildi.

Açıklamada, bayram öncesi kurbanlık hayvanların sevk ve kontrol işlemleri ile bayram süresince hayvan sağlığı şube müdürlüklerinde ve kesim yerlerinde veteriner hekim görevlendirilmesi, kesilen hayvanların sağlık kontrollerinin yapılması için gerekli önlemlerin alınması konusunda 81 ildeki tarım müdürlüklerinin talimatlandırıldığı vurgulandı.

-ÜRETİCİLERİN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR-

Açıklamada, kurbanlık hayvan sevk ettirecek yetiştiricilerin, sığırlarını 2008 yılı sonbahar şap aşılama kampanyasında aşılatmış olmaları veya herhangi bir nedenle aşılatmamış hayvanlarını sevk tarihinden en az 15 gün önceden aşılatmalarının zorunlu olduğu bildirildi.

Kayıt altına alınmamış, küpesiz ve yanlarında pasaportu bulunmayan hayvanların sevklerine izin verilmeyeceği belirtilen açıklamada, hayvanların ilçe içinde menşe şahadetnamesiyle ilçe veya iller arsında ise veteriner sağlık raporu ile nakletmeleri gerektiği, belgesiz hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine de idari para cezası verileceği kaydedildi.

-KURBANLIK ALIM VE SATIŞ YERLERİ-

Açıklamaya göre, kurbanlık hayvanlar, hayvan park-pazar ve panayırları ile hayvan borsalarının yanı sıra Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinde ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerde alınıp ve satılabilecek.

Bu tür önceden belirlenen yerlerin dışında kurbanlık hayvan alım ve satımlarına müsaade edilmeyecek. Kurbanlık hayvan alım satım yerlerinin sayısı mümkün olduğunca asgari düzeyde tutulacak, denetim ve kontroller aksatılmayacak.

Kurbanlık hayvan satış yerleri belediyelerle müşterek olarak her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kez usulüne uygun olarak temizlenerek dezenfekte edilecek.

-KURBANLIK ALACAKLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN ŞARTLAR-

Açıklamada, kurbanlık alacak vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar şöyle sıralandı:

''Veteriner sağlık raporu ve/veya menşe şahadetnamesi olmayan, sığır ve manlarda küpesi ve pasaportu bulunmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, tüyleri karışık ve mat olan, bakışları ve dış görünümü cansız olan, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan, çevreye aşırı tepkili veya çok duyarsız olan hayvanların alınmaması gerekmektedir.''

-KESİM YERLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR-

Açıklamaya göre, kurbanlık hayvanlar, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbaha ve kombinalar ile kurban hizmetleri komisyonlarının önceden belirlediği kesim yerlerinde kesilecek.

Vatandaşlar, kurbanlık hayvanlarını köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesebilecekler, ancak cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasak olacak.

Kurban kesim yerlerindeki atıkların kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacak.

Kurbanlık hayvanlar, kasaplar ve eğitim görmüş ehil kişilerce hayvanların yaralanma ve gereksiz yere acı veya ıstırap çekmeyecekleri şekilde usulüne uygun olarak yatırıp kesilecek. Kurbanlık hayvan kesiminde kullanılacak bıçaklar yeterince keskin olacak.

Satış ve kesim yerleri dışında oluşabilecek faaliyetlere asla izin verilmeyecek. Kesim öncesi ve sonrası hayvanların kontrol edildiği ve sağlık güvencesi bulunduğuna dair damga ve belge düzenlenerek halkın bu organizasyonlara sempatisinin artırılması sağlanacak.

Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca belirlenen yerlerde kurbanlık olarak kesilecek sığır cinsi hayvanlara ait kulak küpeleri ve pasaportlar söz konusu komisyonca görevlendirilecek personel tarafından toplanarak, Tarım Bakanlığı'nın en yakın il veya ilçe müdürlüğüne teslim edilecek. Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun belirlediği yerler dışında ve köylerde kesilecek kurbanlık sığır cinsi hayvanların kulak küpeleri ve pasaportları vatandaşlar tarafından doğrudan en yakın mahalle veya köy muhtarına teslim edilecek. Mahalle veya köy muhtarları kendilerine teslim edilen kulak küpeleri ile pasaportları bağlı bulundukları yerdeki il/ilçe müdürlüklerine teslim edecekler.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri