Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurbanlık Fiyatları nasıl olacak?

12 Kasım 2008 / 17:17
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, büyükbaş hayvan fiyatları geçen yıla göre aynı düzeyde seyrederken, küçükbaş kurbanlıkların fiyatlarında artış yaşanması bekleniyor.
Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Fazlı Yalçındağ, Kurban Bayramı öncesinde kurban fiyatlarıyla ilgili tartışmaların gündeme geldiğini belirtti.

Kurban pazarlarının yavaş yavaş kurulmaya başladığını, ancak henüz kurbanlık hayvan fiyatlarının tam olarak netlik kazanmadığını ifade eden Yalçındağ, büyükbaş hayvan fiyatlarının geçen yılla aynı düzeyde kaldığını, herhangi bir artış ya da azalışın söz konusu olmadığını söyledi.

Yalçındağ, büyükbaş hayvan için 12-12,5 YTL gibi kilogram satış fiyatı olacağını düşündüklerini dile getirerek, bu kapsamda bayramda büyükbaş hayvan kesmek isteyen vatandaşların en az 2 bin 500 YTL'yi gözden çıkarmaları gerektiğini vurguladı.

-''KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI SÜREKLİ AZALIYOR''-

Küçükbaş kurbanlıkların fiyatlarının ise artmasının beklendiğini belirten Yalçındağ, şöyle konuştu:

''Bu yıl kurbanlık küçükbaş hayvanların fiyatı pahalı olacak. Türkiye'de, küçükbaş hayvan varlığı sürekli olarak azalmaktadır. Küçükbaş hayvan varlığı, özellikle son yıllarda düşüş eğilimine girmiştir. Geçmiş yıllarda arkadaşlara şakayla karışık 'Bu gidişle çocuklarımıza küçükbaş hayvanları ancak hayvanat bahçesinde gösterebileceğiz' diyordum. Ancak bu şaka, yakın bir tarihte gerçek olacak gibi gözüküyor. Her geçen sene küçükbaş hayvan bulmakta zorlanıyoruz. Bulduğumuz zaman da pahalı oluyor. Küçükbaş hayvan üreticisi miktarında ciddi boyutlarda azalma var. Üreticiler, hayvanlarına bakacak çoban bulmakta zorlanıyor. Çobanlık mesleğini artık kimse beğenmiyor, bu üretimdeki düşüşün en büyük nedenidir. Ayrıca, ilkbaharda doğan kuzular da bitti. Son zamanlarda üreme kabiliyeti olan hayvanlar da çok sık kesilmeye başlandı. Tüm bunlardan dolayı kurbanlık küçükbaş hayvan pahalı olacak. Kurbanlık ölçütlerindeki bir koçu, 300 YTL'den aşağı bulmak mümkün değil. Yaklaşık olarak 25 kilogram et verimi olan bir küçükbaş hayvanın 350 YTL'den aşağı alıcı bulabileceğini zannetmiyorum.''

-HATALI KESİMLER VE PARÇALAMA YÜZÜNDEN ET HEBA OLUYOR-

Yalçındağ, hatalı kesim ve parçalamalar nedeniyle kurban etinin büyük bir kısmının heba olduğuna dikkati çekerek, insanlara kurbanlık kesiminin nasıl yapılacağının iyi öğretilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Kurbanın sadece boynunu kesmenin yeterli olmadığını, esas hünerin eti parçalamada ortaya çıktığını ifade eden Yalçındağ, şunları kaydetti:

''Hayvanın parçalanması için ölüm katılığının gerçekleşmesi ve etin soğuması gerekir. Katılaşma olmadan, et soğumadan parçalama yapılıyor. Sıcak sıcak naylon poşetlere konuyor. Et, sıcaklığı ile kendi kendisini bozuyor. Yanlış kesim ve parçalama yüzünden etin neredeyse yüzde 20'si heba oluyor. Yetkililer, konuyla ilgili olarak vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla bize ulaşırlarsa gerekli yardımı seve seve yaparız. Talep olduğu takdirde vatandaşları, kurbanı nasıl keseceklerini, parçalayacaklarını ve kurban etini nasıl değerlendirecekleri konularında bilgilendirebiliriz.''

"FİYATLAR YÜZDE 20 ARTABİLİR"

İzmir Besiciler Derneği ve Perakendeci Kasaplar Odası Başkanı Aydın Mestanlı, Kurban Bayramı öncesi küçükbaş kurbanlık arzında sıkıntı olabileceğini belirterek, ''Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 20 gibi artış olabilir'' uyarısında bulundu.

Kurban Bayramı öncesi, kurbanlık hayvan piyasasına ilişkin soruları yanıtlayan Mestanlı, kurban fiyatlarına bir öngörüde bulunmak için henüz çok erken olmakla birlikte, ülke hayvancılığının genel durumunun belli sinyaller verdiğini ifade etti.

Sektörde, yem fiyatlarının aşırı derecede artmasına karşın, tam manasıyla bir desteklemenin bulunmayışının, besicileri çok zorladığını belirten Mestanlı, ülke hayvancılığı açısından bu gidişin son derece tehlikeli olduğunu savundu.

Mestanlı, besicilerin yem gibi en temel girdi maliyetindeki aşırı artışlarla ezildiğini, elindeki malla para kazanamaz hale geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Devlet, yem fiyatlarındaki aşırı artışa 'dur' demedi. Bunun yanında artışı piyasa koşulları gereği önleyemiyorsa da sübvansiyon uygulaması gerekirdi, ama bu da yapılmıyor. Türkiye'de besicilikte bugün çok büyük holdingler oluşmaya başladı. Ama, Türkiye'de hayvancılığı bir tek holdinglere bırakacak olursak, köylerdeki hayvancılıkla uğraşan aileleri bitirmiş oluruz ki, ülke hayvancılığına en büyük katkıyı da bu evinde 3-5 tane, 10 tane hayvan yetiştirenler yapıyor. Devletin bu insanlara yardımcı olması gerekir.''

-KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK YOK OLUYOR-

Besicilikteki bu durumun, en çok küçükbaş hayvancılığı olumsuz etkilediğini belirten Mestanlı, şöyle devam etti:

''Küçükbaştaki yetersizliğe rağmen bir de bizim başta Suriye olmak üzere Arap ülkelerine Gaziantep'ten muazzam bir hayvan ihracatı var. Bu durum da çok enteresan. Bunun sonucunda iç pazarda et fiyatları yükseliyor. Bulamadığımız malı ne diye dışarıya sevk ediyoruz. Bu da çok büyük rahatsızlık veriyor ülkeye. Bizim zaten çok büyük bir hayvan varlığımız yok ki. Belki 3-5 sene sonra elimizde küçükbaş hayvan bulamayacağız.

Bunların neticesinde Kurban Bayramı için olay çok erken, ama benim kanaatim kurbanlık temininde, bu yıl küçükbaş hayvan arzında sıkıntı olacak gibi duruyor. Bu da tabi ki fiyatlara etki edecektir ve kurbanlık fiyatlarında geçen seneye oranla yüzde 20 gibi artış olabilir.''

Mestanlı, büyükbaş hayvan arzında ise bir sıkıntı yaşanmasının beklenmediğini, ancak bayramda büyükbaş hayvan kesecek olan vatandaşlara da kurbanlıklarını son günleri beklemeden bir an önce almaları tavsiyesinde bulunduğunu sözlerine ekledi.


Bu haber toplam 3640 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri