Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürelsel kriz Türkiye'ye otomotivle geldi

28 Ekim 2008 / 10:44
Küresel kriz, Türkiye'de de ilk olarak otomotiv sektörünü etkilemeye başladı
Uzun zamandır, iç piyasadaki daralma nedeniyle daha çok ihracatla yol olan otomotiv sektörü, bu alandaki daralmayı hissetmeye başladı. 1.1 milyon adetlik üretim gücü olan, 120 bin kişiye istihdam olanağı sunan sektörün büyük oyuncularının çeşitli önlemler almaya başladığı görülüyor. Son olarak Oyak Renault, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatiliyle birlikte üretime 3 günlüğüne ara verdi. Buna karşın, yaklaşık 6 bin kişinin çalıştığı fabrikada, işçi çıkarmanın şimdilik gündemde olmadığı öğrenildi.

TOFAŞ'TA ASKERLİK KRİTERİ

Yine sektörün önemli oyuncularından TOFAŞ, İMKB'ye yaptığı açıklamada, 2008 yılı başında öngördüğü sipariş artışlarının gerçekleşmemesi nedeniyle, kendi isteğiyle işten ayrılmak isteyen personelinin çıkışlarını serbest bıraktığını, son bir yıl içinde istihdam edilen ancak henüz askerlik hizmetini ifa etmemiş personelinin iş akitlerini de feshettiğini duyurdu.

FORD DA ARA VERDİ

Ford Otomotiv de, talep düşüşü nedeniyle 25 Ekim'den bu yana üretime ara verdi. Ara 2 Kasım'a kadar sürecek. Daha önce Toyota da üretime 15 gün ara vermişti. Otomotiv sektörü 2001 krizinde, üretimi durdurma, ücretli izin, az çalışma gibi yollara başvurmuş, işçi sendikalarıyla sorunun aşılmasına yönelik çalışmalar yapmışlardı. İşçi çıkarma ise çok başvurulan bir yöntem olmamıştı.

iSTiHDAMDA RADiKAL ÖNLEM iÇiN ERKEN

BUGÜN'ün sorularını yanıtlayan Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı İbrahim Aybar, bugün için Türk otomotiv sektörünü doğrudan etkileyen sıkıntılar yaşamandığını ancak sektörün muhtemel daralamaya karşı yeni planlar yaptığını belirtti. “Şu anda endüstri açısından üretime uzun soluklu ara verilmesi gündemde değil” diyen Aybar, şöyle devam etti:

CAZİP FİYAT PEŞİNDEYİZ

“Sektör dış pazarlardaki daralmalara karşı telafi edici nitelikte iç pazar verimini artırıcı görüş ve öneriler üzerinde çalışmakta olup, imkanlar ölçüsünde bunları kamu otoriteleriyle paylaşmaktadır. Bu kapsamda tüketiciler üzerindeki vergi yükünün azaltılmasına ve satış fiyatlarının daha cazip hale gelmesine yardımcı olacak önlemler üzerinde duruluyor.” Aybar, yaşlı araçları piyasadan çekmeyi hedefleyen teşviğin de satış alanı açacağını düşünüyor. Sektör çalışanlarının durumuyla ilgili yorum yapan Aybar, “Bu aşamada istihdamda daralmaya yönelik radikal adımlardan bahsetmek için zamanın erken olduğunu ifade etmek gerekiyor” dedi.

ÖTV İNDİRİMİ YETMEYECEK

Bu arada, bazı otomotiv sektörü temsicileri ise bankaların kredi vermede iştahlı davranmadığı, sıkıntılar ve doların yükselişi nedeniyle maliyetlerin yüzde 20 yükseldiğini, bu nedenle yüzde 4- 5 ÖTV indiriminin yaraya merhem olmayacağını söyledi.

Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri