Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Küresel kriz köye dönüşü başlattı

10 Aralık 2008 / 04:51
Küresel krizle birlikte şirketler küçülürken, personel çıkarmalar da arttı. İş bulmak için köyden şehre gelenler tekrar memleketlerine dönmeye başladı.
2007 yılında her yüz çalışandan 26'sı tarımda istihdam edilirken, bu oran ekim ayı itibarıyla yüzde 2 artarak 28'e çıktı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, son bir yılda 724 bin kişinin köyüne döndüğünü açıkladı. Zaman'ı ziyaret eden Eken, sektörü değerlendirdi. Tarımdaki temel meselenin çiftçilik değil köylülük olduğuna dikkat çeken Eker, "Köylü bir karış toprağı ile hem para kazanmak hem oğlunu evlendirmek hem de geçinmek istiyor. Bunlardan biri olmayınca mutsuz oluyor." dedi. Tarım Bakanı, 'kent soyluların aslına rücu ettiğini', yani tarım sektörüyle uğraşmaya başladığını anlatırken buna Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Saray Halı'nın sahibi Necati Kurmel'i örnek gösterdi.

Kriz sebebiyle işsiz kalanların köylerine döndüğüne işaret eden Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker'in önemle üzerinde durduğu diğer bir konu da, tarımda yaşanan 'paradigma' meselesi. Bütün köylülerin çiftçi olarak görülmesinin yanlışlığına işaret eden Bakan, bu sebeple tarımdaki en önemli sorunun köylülük olduğuna işaret ediyor. Eker'e göre, köylüler ölçek ekonomisine göre geri kalmış durumda. 'İki karış' toprağı olan bir köylünün buraya ne ekerse eksin ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değil. Bü yüzden araziyi ekerken 'Devlet benim ürünümü işe yaramasa da alsın, isterse ürünü yaksın, bana paramı versin, ben de onunla hem oğlumu evlendireyim hem de cebimde para kalsın' diye düşünüyor. Bu taleplerden biri eksik kalınca da mutsuz oluyor.

Son yıllarda küresel ısınma ve gıda ürünlerinin enerji üretiminde kullanılması ile tarım stratejik hale gelse de Türkiye'de verimsizlik en büyük açmazlardan biri. Bakan Eker bu hususun kaynağını, arazilerin miras yolu ile parçalanmasına dayandırıyor. Bazı yerlerde 1 dönüme kadar arazilerin parçalandığı Türkiye'de atomize olmuş, yani ekilse de verim alınamayan toprakların büyüklüğü 2 milyon hektar. Bakan Eker, bu kadar büyüklükteki bir arazinin verimli kullanılması halinde kuru tarımda 5-6 milyon ton, sulu tarımda ise 14 milyon ton buğday üretilebileceğinin altını çiziyor. Bu konuda bir diğer problem de, köylüye babasından, dedesinden kalan toprakların bir arada olmaması. 3 milyon 100 bin tarım işletmesi 22 milyon parsel üzerinde yer alıyor. Köylülerin bu parçalanmış tarlalar arasında gidip gelirken harcadıkları mazotun maliyeti ise 1 milyar yeni lirayı buluyor. Hükümet miras yoluyla arazilerin bölünmesinin önüne geçebilmek için Medeni Kanun'da değişiklik üzerinde çalışıyor. Ayrıca, çıkarılan bir yasal düzenlemeyle de tarım arazilerinin miras kalması durumunda 20 dekardan aşağısının bölünmesi yasaklandı. Arazilerin toplulaştırma çalışmalarına da hız verildi. 1961'den 2002'ye kadar 450 bin hektar, son beş yılda 562 bin hektarlık arazi toplulaştırıldı. Bakan Eker'in hedefi, gerekli kaynağı sağlayıp gelecek yıldan itibaren her sene 1 milyon hektarlık araziyi toplulaştırmak.

ZAMAN
Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri