Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt açılımı medyaya sızdı

27.08.2009 13:10
Hükümetin hazırladığı demokratik önlemlerin ipuçları ortaya çıktı...
Hükümetin Kürt sorununun çözümüne ilişkin hazırladığı demokratik önlemler paketi henüz açıklanmadı. Ancak SABAH, yürütülen çalışmalarla ilgili bazı detaylara ulaştı. Aylardır tartışılan 'Kürt açılımı'nın 'yol haritası' niteliğinde olduğu iddia edilen çalışmanın maddeleri arasında, PKK militanlarının, BM gözetimindeki Mahmur Kampı'na silahlarıyla birlikte gelerek yerleşmelerine izin verilmesi, örgüt yöneticilerinin Avrupa'da serbest dolaşımının sağlanması, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulması, Nevruz'un da 1 Mayıs gibi bayram ilan edilmesi gibi ayrıntılar var. Pakette en dikkat çeken konulardan biri de, Kürt açılımıyla birlikte, Alevi yurttaşların şikayet ettiği sorunların çözümüne ilişkin tedbirlerin de Kürt açılımı ile birlikte yürütülecek olması. Kuzey Irak'ın Musul vilayetine bağlı Mahmur kasabasında bulunan ve şu anda 10 bin 900 Türk vatandaşı Kürt'ün yaşadığı kamp, Kürt sorununun çözümüne ilişkin açılım kapsamında, kilit noktalardan biri haline gelecek.

MAHMUR KİLİT
Paketin önemli ayrıntılarından biri dönmek isteyen militanların durumu. İddiaya göre, suça bulaşmamış militanların Türkiye'ye girişine izin verilecek, iş bulmalarına yardımcı olunacak. Kültürel konulardaki açılımla ilgili önerilerin, önümüzdeki günlerde netleşeceği belirtiliyor. Pakette raporlarından yararlanılacağının belirtilmesi, 1995, 1999, 2005 ve 2007 yıllarında rapor hazırlayan Prof.Dr. Doğu Ergil'i sevindirdi. Ergil "Bir rüyam vardı şimdi gerçekleşiyor" dedi.Kürt açılımı kapalı oturumda tartışılacak

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, açılımı tartışmak üzere Meclis'te "kapalı oturum" yapılacağını söyledi. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran ve beraberindeki heyeti kabul eden Erdoğan, Öcalan'a siyaset serbestisi değerlendirmesine gülümsemekle yetinirken şu mesajları verdi:
* Meclis'te kapalı oturumda açılımı tartışacağız.
* Terör örgütüyle masaya oturmayız. Bunlar spekülasyon.
* Genel af olmayacak.
* Üniter yapımız üzerinde spekülasyonlara asla izin vermeyiz. Tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan dedik hep.
* Daha fazla şehit vermek istemiyoruz. Biz bu terörü bitireceğiz.
* Ekonomik istikrarın bölgede hakim olması için yasal olarak da ne gerekiyorsa yapacağız.
* Plan tamamlanmış değil. Planın; ekonomik, sosyolojik, psikolojik ve diplomasi ayağı var. Dinleme sürecindeyiz.

ÜNİTER YAPI
Erdoğan, kabulün basına açık bölümünde "Üniter yapımız üzerinde herhangi bir spekülasyona müsaade etmek asla mümkün değil. Çünkü bu üniter yapının oluşabilmesi için yıllar yılı verilmiş olan bir mücadele var" dedi. Dernek Başkanı Uran "Kaygılarınız giderildi mi?" sorusuna "Sayın Başbakan'ın üniter yapı üzerine açıklaması bizleri rahatlattı" dedi.


Kürt şehit annesi Gül'ü ağlattı

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül'ün şehit ailelerine Çankaya Köşkü'nde verdiği iftar yemeğinde duygusal anlar yaşandı. Gül'ün masasında oturan Türkçe bilmeyen Kürt anne Sultan Gidiş, şehit verdiği oğlunun vefatını anlatınca Gül'ün gözleri doldu. Gidiş, Gül'den hac sözü aldığını ve Gül'ün kendisine "İnşallah bu masada daha çok bir araya geliriz" dediğini söyledi. Gül anne Gidiş ile aynı masada bulunan bir başka şehit yakınının tercümanlık yapmasıyla anlaşabildi. Gidiş'in taleplerini kurmaylarına aktaran Gül'ün şunları söylediği öğrenildi: "İşte Türkiye resminin gerçeğini bir masa etrafında yaşıyoruz. Kürt kökenli bir anne ama oğlunu Türkiye'nin birliği ve beraberliği için şehit vermiş."Polis gazi Naci Gülerci, Gül'ün, şehit ve gazilerin sorunlarına her zaman çözüm bulunacağını söylediğini belirttti.


Pakette neler var?

Henüz proje aşamasında olan "Demokratik Açılım Paketi" nin saptanan önemli maddeleri şunlar:
MAHMUR Kampı boşaltılacak. Köyüne dönmek isteyenlere yardımcı olunacak. Dönmek istemeyenler için ise Diyarbakır, Mardin, Kızıltepe, Nusaybin, Batman, Siirt ve Ağrı gibi, ekonomik şartları Hakkâri ve Şırnak gibi illere nazaran daha iyi olan yerleşim birimlerinde yer gösterilecek. Bu yerler seçilirken özellikle polis bölgesi ve düzlük alanlar olmasına özen gösterilecek.
PKK militanları, boşaltılan Mahmur Kampı'na getirilecek. Buraya isterlerse silahlı olarak gelmelerine izin verilecek olan militanların kamp güvenliğini, Birleşmiş Milletler sağlayacak.
MİLİTANLARA, altı ay ile üç yıl arasında gerek mesleki, gerekse de adaptasyon süreci için eğitim verilecek. Kamptaki eğitim çalışmaları, Birleşmiş Milletler gözetiminde, Türkiye ve Irak yönetimi tarafından verilecek.
PKK'NIN üst yönetimi yurtdışına gönderilecek. Özellikle İsveç ve Norveç öne çıkan ülkeler arasında. Siyasete girmek dahil, Avrupa'da serbest hareket etmelerine izin verilecek.
MAHMUR'DAN Kuzey Irak tarafına gitmek isteyenler teşvik edilecek. Bu kişiler petrol boru hattında koruma olarak işe alınacak.
MAHMUR'DAN ve sonradan gelecek PKK'lılar için Bölge Kalkınma Ajansları bünyesinde heyetler kurulacak ve ekonomik açıdan programlar geliştirilecek.
BELLİ bir yaşın üstündeki insanlar için Kürt dilekçe hakkı verilecek. Bunun için emniyet başta olmak üzere resmi dairelere Kürtçe bilen eleman alınacak.
ÖNCELİK Kürtçe'nin seçmeli ders olmasına izin verilecek.
MUHATAP olarak bölge halkı alınacak. Özellikle kadınlara ulaşılması için çaba harcanacak. Annelerin eğitimi ve çocuklar üzerindeki etkileri yoğunlaştırılacak.
ALEVİ açılımı Kürt illerinde Kürt açılımı ile paralel yürütülecek.
NEVRUZ, kültürel açılıma bağlı olarak 1 Mayıs gibi bayram olarak kabul edilecek.
ÇALIŞMALARDA Prof. Dr. Doğu Ergil tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) yazılan Kürt Raporu dikkate alınacak.
Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri