Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt avukatın feryadı

05 Temmuz 2008 / 13:37
Tiyatro eğitimi almadığını söyleyerek gerçekleri haykırdığını vurgulayan Rojbin Tugan, Kürt gerçeğini çığlık atarak anlattı.
Abant Platformu'nun toplantısına katılan Avukat Rojbin Tugan, toplantıya damga vuran isim oldu.

Toplantıya katılan herkesi Hakkari'ye davet eden Tugan, "Gelin orada ne yaşandığını görün. Sivil olarak Hakkari'ye bir gezi düzenleyin gerçeklerle yüzleşin" dedi...

Tugan konuşmasını şöyle sürdürdü:

" Burada bulunan Türkler’den çocuğu Türkçe bilmeyen kimse yok sanırım. Ama çocuğu Kürtçe bilmeyen çok Kürt var. Benim anlattıklarım, bir denizin küçücük bir damlası. Benim anlattıklarıma üzülenler, Hakkari’ye sivil olarak gelsin. Sadece Hakkari'de 43 bin kişi yerlerinden edildi. Türköne bir duygu simetrisinden bahsetti. Bu istatistiklere bakılarak nasıl bir simetri olabilir. 5500 faili meçhulden kaçı Türk acaba, şehit cenazesinden bahsediyorsunuz. Doğru, ama biz bunun daha fazzlasını yaşıyoruz. Birliktelikten umudumuzu kesmiş olsaydık burada olmazdık. Biz dilimize gem vurduk, sizleri incitmemek için. Aslında bunları bilmeniz gerek. Duygulardan arınmış bir siyasetin yaratılmasından söz ediliyor. Ne kadar çok bilim adamı rapor yayınlamış. Siz gerçekten orada nasıl bir tablo olduğunu bilmiyorsunuz. Başkale liisesinde şubat ayından bu yana 43 çocuk dağlara gitti. Kürt çocuklarına terörist olmaktan başka seçenek sunmalı. Şiddet hepimizi boğacak bir deniz haline geldi. Keşke nevrozda yaşananları görme imkanı olsa idi. Ben tiyatro eğitimi almadım. Sadece 1996'dan bu yana hakkari'de avukatlık yapıyorum."
Kaynak:
Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri