Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Bir Kürt Partisi Geliyor

30.05.2010 00:00
Bir grup Kürt aydın ve politikacı yeni bir siyasi oluşum için harekete geçti.

Mevcut Kürt partilerin halkın ihtiyacına cevap vermediğini belirten bir grup Kürt aydın ve politikacı yeni bir siyasi oluşum için harekete geçti.

Bir dönem Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanlığı yapan Uluslararası Kürt İnsan Hakları Merkezi kurucusu Sertaç Bucak, Legerine Kurden Demokrat (Kürt Demokratlar Arayışı) adıyla yeni bir hareket başlattı. Diyarbakır'da büro açarak çalışmalarına başlayan hareketin sözcülüğünü yapan Sertaç Bucak, mevcut partilerin halkın ulusal inancına cevap verdiği kanaatinde olmadıklarını söyledi. Bucak, "Bizim hareketimiz sessiz çoğunluğun sesidir. Bu anlamda halkın mücadelesinin başarıya ulaştırılabilmesi için bir hareket oluşturduk. Bizim hareketimiz önümüzdeki dönemde yeni bir siyasi oluşuma dönüşebilir." dedi.

Legerine Kurden Demokrat hareketine katılan politikacı ve aydınlarla birlikte Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyen Bucak, Kürt halkına haksız ve hukuksuz bir statü dayatıldığını öne sürdü. Halkın kolektif hakkını esas alan ve iktidar olmayı hedefleyen siyasal, ekonomik ve sosyal bir programı önüne koyan yeni örgütlenmeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Şiddeti bir siyasal mücadele aracı olarak kullanmayı ret eden bir yapılanmayı hedeflediklerini anlatan Bucak, siyasal mücadeleyi açık ve meşru zeminde yürüteceklerini kaydetti. Bucak, " Demokratik mücadele; Kürtlerin ihtiyacı olan düşüncelerin ortaya çıkmasına dejenere olan değerler ve kurumların yeniden toparlanmasına olanak sağlayacaktır. Tüm kesimleri kapsayıcı milli ve demokratik bir hatta ihtiyaç var." diye konuştu.

Türkiye'nin demokratikleşmesini ve Avrupa Birliği sürecini önemsediklerinin altını çizen Bucak, demokrasi ve özgürlüklerin evrensel boyutlara ulaşması için atılacak her adımı destekleyeceklerini vurguladı. Bucak, " Bölgeler arası ekonomik eşitsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik ciddi çabalar gerekiyor. Ancak ekonomik kalkınma programları siyasal adımlar ile birlikte olursa Kürt sorunun çözümüne katkı sunabilir. Salt ekonomik reformlar sorunun çözümü olamaz." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 4074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri