Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt Dili Edebiyatı için öneri bekleniyor

26 Ocak 2009 / 18:47
Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Ceylan, toplantıda üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması ile ilgili bazı üyelerin görüşlerini dile getirdiğini söyledi26
Ceylan, konu ile ilgili bir komisyon kurulup kurulmayacağının ise istek gelmesi halinde Şubat ayı sonunda yapılması beklenen toplantıda ele alınabileceğini belirtti.

ÜAK toplantısı saat 16:00 da sona erdi. Toplantıda Doçentlik Sınavı Yönetmelik Taslağı ele alındı, ayrıcı görev süresi sona eren YÖK Genel Kurulu üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş yeniden aday olarak belirlendi.

Toplantıda Giresun Üniversitesi Rektörü Osman Metin Öztürk'ün isteği üzerine Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünün üniversitelerde açılması konusu tartışıldı. ÜAK konuyla ilgili resmi bir görüş açıklamadı.

Ceylan, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada bazı üyelerin konu ile ilgili görüş belirttiğini dile getirdi. Kürtçe Bölümü ile ilgili ÜAK bünyesinde bir komisyon kurulup kurulmayacağı sorusu üzerine, böyle bir karar alınmadığını, konunun Şubat ayı sonunda yapılması planlanan toplantıda -istek gelmesi üzerine- ele alınabileceğini aktardı.

Toplantıda, bazı üyeler konunun ÜAK'ta tartışılmasının gereksiz olduğunu, bu konuda kuruldan herhangi bir görüş istenmediğini belirtmiş, 'abesle iştigal' olarak nitelendirmişlerdi.

Öte yandan Ceylan, Doçentlik Sınavı Yönetmelik Taslağı üzerinde görüşmeler yapıldığını ifade ederek, "Taslak üzerinde görüştük. Önerilerimizi YÖK'e sunacağız. YÖK ise son şeklini verecek. Komsiyondan gelen rapor büyük oranda kabul edildi." diye konuştu.

ÜAK Komisyonu'ndan gelen raporda, merkezi yabancı dil sınavından 65 puan alma şartının aynen korunması, Doçentlik Sınav Komisyonu üye sayısının 11 olarak kalması hükümleri de yer alıyordu.


(CİHAN)

Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri