Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt İşadamı Mezarlığında Gelişme

16 Temmuz 2008 / 09:24
Veli Küçük'ün görev yaptığı Adapazarı'ndaki cinayetlerin gündeme gelmesi bir umut ışığı doğurdu.
Ergenekon iddianamesi açıklandıktan sonra Dilovası kod adlı bir gizli tanığın Veli Küçük'ün Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanı olduğu dönemdeki sapanca ölüm üçgeninde yaşanan faili meçhul cinayetlerle ilgili bilgiler verdiği ortaya çıktı. Bu on yıllardır yanıtları bulunmayan soruların cevabını bulmak için büyük umut doğurdu.

Küçük'ün özellikle Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanı olduğu dönemde 'Adapazarı- İzmit -Sapanca' üçgeninde öldürülen Kürt İşadamlarının dosyaları yeniden açılabilir.

Veli Küçük'ün Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanı olduğu dönemde Adapazarı-İzmit-Sapanca üçgeninde çok sayıda Kürt İşadamı öldürüldü. Sapanca'da ilk öldürülen iş adamı Behçet Cantürk oldu. Ardından Feyzi Aslan ve kardeşi ve Savaş Buldan aynı üçgen içinde öldürüldü. Cinayetlerin tamamı fali meçhul kaldı, dava dosyalarında bir ilerleme sağlanmadan tozlu raflara kaldırıldı. Veli Küçük, ismi Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınınca söz konusu cinayetler tekrar gündeme gelmeye başladı.


Sorumlu Küçük'tür

DTP Iğdır Milletvekili ve aynı zamanda Savuş Buldan eşi Pervin Buldan, bu üçgen içinde yaşanılan cinayetlerin birinci sorumlusunun Veli Küçük olduğunu öne sürerek şunları söyledi:
"Bu cinayetlerin birinci sorumlusu Veli Küçük'tür. Küçük'ün denetimi altında yapılan operasyonlardır bunlar, işlenen cinayetlerdir. Ancak tek sorumlu 'Küçük'tür demek doğru değildir. Bu bir sistem olayıdır. Aslında bu ergenekon operasyonuyla birlikte belkide Türkiye'de bir çok şey, bir çok cinayet kayıp olgusu gün yüzüne çıkabilir bu bir umuttur. Ama şu gerçeği unutmamak gerekiyor sadece Ergenekon değil, bundan önceki çetelerin yani Susurluk çetesi de dahil olmak üzere Şemdinli olayları dahil bunların hepsinin birlikte araştırılması, birlikte sorgulunması ve irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bunların hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum"


Susurluk aydınlatılmadan olmaz

Buldan, Susurluk kazasında ortaya çıkan Susurluk çetesi tam anlamıyla irdelenmeden ergenekon operasyonundan çok fazla sonuç alınamayacağını belirterek "Mehmet Ağar devlet adına bin operasyon yaptım diyordu. Zaten bu açıklamalarla cinayetlerin başında olduğunu ortaya koyuyordu. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller PKK'ya yardım eden kürt iş adamlarının listesi elimizde bunlardan hesap soracağız diye bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamalar ışığında araştırmaların sürmesi lazım"


Davası bile açılmamıştı

Ergenekon kapsamında emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün aranma kararı alınması Silopi de 2001 yılında yaşanılan kayıplarla ilgili davanın açılması umudunu doğurdu. Kayıplardan Serdar Tanış'ın avukatı İdris Tanış, Silopi Cumhuriyet Savcılığına başvurarak Ersöz'ün yakalanması durumunda Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz'in faili meçhul cinayetleri ile ilgili olarak ifadesinin alınmasını istedi. Avukat Tanış, savcılığın taleplerini değerlendireceklerini belirttiğini anlatarak şöyle konuştu:
"Bu insanlarla ilgili dosya ne gibi bilgi ve belgeler var bilemiyoruz. Gözaltına kaybettirme ile ilgili olarak ergenekon çetesinin bir eylemi var mı yok mudur. Sevindirci olan şu bu olaydan sorumlu tutulan Ersöz'ün kirli bir takım ilişkilerin ortaya konulmuş olması bu önemli. Hakkında yakalama emri çıkartılmış olması ciddi bulguların bulunmasını ortaya koymaktadır"


Ersöz tehdit etti

"Kayıplardan Serdar Tanış'ın önce babası gözaltına alındı. Gözaltındayken babasının çep telefonda Serdar Tanış arandı. Önce babası konuştu ardında Levent Ersöz telefon aldı. Serdar'a HADEP içinde siyaset yapmayı bırak yoksa seni bir daha Şırnak'a ayak basamazsın diye tehdit etti. Bende Serdar'ın yanındaydım" (Radikal)


KÜRT İŞADAMLARININ ÖLDÜRÜLMESİ

4 Kasım 1993'te Başbakanı Tansu Çiller İstanbul'da Holiday Inn Oteli'nde ellerinde PKK'ya haraç veren işadamlarının ve sanatçıların listesi olduğunu açıkladı ve "onlardan hesap soracağız" dedi.

- Bu açıklamadan iki ay sonra işadamı Behçet Cantürk şoförüyle birlikte evine giderken kaçırıldı ve cesetleri ertesi gün Sapanca yolunda bulundu.

- İki ay sonra ise Cantürk'ün avukatı Yusuf Ekinci, Ankara'da kaçırıldı ve cesedi de iki gün sonra Konya yoluna atıldı.

- Fevzi Aslan ve yeğeni Şahin Aslan ise, İstanbul Şehremini'nde bir kahvede otururken polis olduklarını söyleyen dört kişi tarafından gözaltına alındı. Fevzi ve yeğeninin cesetleri ertesi gün Hendek'te bulundu.

- Bu cinayetten iki ay sonra da Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkarili Namık Erdoğan kaçırıldı. Erdoğan'ın cesedi Ankara-Kırıkkale yolunda üç gün sonra bulundu.

- DTP Milletvekili Pervin Buldan'ın eşi Savaş Buldan da 2 Haziran 1994 günü İstanbul'daki Yeşilyurt Çınar Oteli'nde arkadaşları Adnan Yıldırım ve Hacı Karay ile kaçırıldı. Cesetleri iki gün sonra ölüm üçgeni olarak anılan Bolu'nun Yığılca ilçesi yakınlarında bulundu.

SİLOPİ KAYIPLARI
HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ve İlçe Yöneticisi Ebubekir Deniz, 25 Ocak 2001 günü Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı'na çağrıldıktan sonra kayboldu. AİHM, Türkiye'yi mahkum etti.


Öldürülen aydınlar:
Faili meçhul cinayetlere kurban giden isimler arasında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Kemal Türkler, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Çetin Emeç ve Prof. Dr. Bahriye Üçok da var.
Kaynak:
Bu haber toplam 1912 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri