Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürtçe'den sonra Arapça kanal: TRT Seb'a

20.03.2009 14:12
‘TRT Şeş’le Kürtçe yayına başlayan TRT, ‘TRT Seb’a’yla da Arapça yayın yapmaya hazırlanıyor. Peki yayın ne zaman başlayacak ve kime yönelik programlar yapılacak?
Nisan ayı içinde yayına başlaması beklenen “TRT Seb’a’da (TRT7) hedef kitle, Türkiye’de yaşayan Araplar ve Ortadoğu ülkeleri olacak.

Bu çerçevede Arap Aleviler (Nusayriler) ve Arap Ortodokslara (Nasraniler) yönelik de program hazırlanacağı belirtildi. TRT’nin Kürtçe yayınlara başlamasının ardından İngilizce haber kanalıyla Arapça, Farsça ve Ermenice kanalları devreye sokacağı biliniyordu. Önceki gün Arapça kanalla ilgili konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘an be an’ hizmete girebileceğini söyledi. Radikal’e konuşan kaynaklar, Arapça kanalın nisanda ‘TRT Seb’a’ (TRT 7) adıyla yayına başlamasının öngörüldüğünü söyledi.

TRT Şeş gibi 24 saat yayın yapacak TRT Seb’a’da haberler, müzik-eğlence, çocuk programları, diziler, filmler ve belgeseller yayınlanacak. Hedef kitle olarak özellikle Güneydoğu ile başta Antakya ve Mersin olmak üzere bazı Akdeniz şehirlerinde yaşayan Arap vatandaşlar seçildi. Ancak Ortadoğu ülkelerini de gerek içerik, gerek dil, gerekse teknik yönden kapsayacak bir yayın politikası izlenecek.

Gayrimüslimlere de...

Gayrimüslim Arapların da bulunduğunu hatırlatan kaynaklar, TRT Seb’a’nın bu kesimi ‘görmemezlikten gelmeyeceğini’ söylediler. İlerleyen dönemde Arap Aleviler (Nusayriler) ve Arap Ortodokslara (Nasraniler) yönelik de çeşitli kültüren içerikli programlar hazırlanacağı ifade edildi.

Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri