Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürtlere Sivil İtaatsizlik Çağrısı

02.02.2010 11:05
BDP kongresinde yeni başkan seçilen Selahattin Demirtaş, Kürtlere sivil itaatsizlik çağrısında bulundu...

BDP’nin 1. Olağanüstü Kongresi’nde genel başkan seçilen Demirtaş, Kürtlere anadil, annelere ise çocuklarını askere göndermemeleri konusunda sivil itaatsizlik çağrısında bulundu

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) “Türkiye’ye açılım” kongresi olarak nitelendirdiği 1. Olağanüstü Kongresi’ni Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda gerçekleştirdi. 289 delegenin 288’inin oyuyla genel başkanlığa seçilen Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş,  Kürtlere anadil, Türkiye’ye ise çocuklarını askere göndermemeleri konusunda sivil itaatsizlik çağrısında bulundu.
İstiklal Marşı’nın okunmadığı kongrede, kürsünün arkasına ve karşısına Türk bayrağı ile Atatürk resmi asıldı. Kongreye katılanlar arasında, partinin “doğal delegeleri” arasında bulunan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile Mahmur ve Kandil’deki kamplardan gelenler de yer aldı. Ak Parti, CHP ve MHP, kongreye temsilci göndermedi. Abdullah Öcalan’ın “kendi üzerinden siyaset yapılmaması, BDP’nin PKK’nın sözcüsü olmadığı, bağımsız siyaset yürütmesi” için uyardığı BDP’nin kongresinde yapılan konuşmalarda sık sık “Sayın Öcalan” ve “Kürt sorununun çözümünde Öcalan muhatap alınsın” ifadeleri kullanıldı.  

Mahmur’dan PM’ye
Demirtaş, 289 delegenin 288’inin oyuyla genel başkanlığa seçildi. Demirtaş ile birlikte partinin eşbaşkanlığını Gültan Kışanak yapacak. Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, 80 kişilik Parti Meclisi (PM) listesine girdi. Öcalan’ın çağrısı ile gelen Mahmur grubundan Nizar Buldan yedek listeden yönetime giren isimler arasında yer aldı. KCK operasyonlarında tutuklanan, kapatılan DTP’nin eski Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, Belgüzar Kaygısız, Selma Irmak da yedek listeye girdi. PM’de Bergama köylülerinin sözcüsü Oktay Konyar, tiyatrocu ve yazar Yeşim Dormen, Prof. Büşra Ersanlı da yer aldı.

Sivil itaatsizlik çağrısı
Demirtaş konuşmasında şöyle dedi:
KÜRTLERE: Çocuklarının anadilde daha iyi bir eğitim almasını isteyen bütün velilere sesleniyoruz, asimilasyonu reddedin. Elinizde dilekçelerle milli eğitim müdürlerinin kapısına dayanın. Çocuklarınıza kendi anadilinizi öğretin, evin içinde mutlaka anadilinizi konuşun, isim koyarken anadilinizde isimler tercih edin. Yılmaz Erdoğan ve Mahsun Kırmızıgül gibi sanatçılara sesleniyorum: Anadilinizde eserler verin. Asimilasyon ancak bu şekilde engellenebilir. Kürtçe dışındaki anadiller için de özgürlük istiyoruz.
ÖDETECEĞİZ: Halkımızın huzurunda söz veriyoruz; elimize vurulan kelepçeleri çıkarıp AKP zihniyetinin boynuna takacağız. Sokaklarda katlettiğiniz, onlarca yıl cezalar verdiğiniz, hapislere attığınız küçük çocuklarımızın hakkı için yemin ediyoruz ki bunun bedelini size ödeteceğiz.
KENDİ BİRLİĞİMİZ: (Ak Parti ve CHP teşkilatlarında çalışan Kürtlere seslenerek) Gelin kendi birliğimizi güçlendirelim. Sayın Öcalan, Kürt sorunu konusunda en fazla kafa yormuş ve çözümler geliştirmiş bir şahsiyettir. Etki gücü de işte buradan kaynaklanmaktadır. Önerilerinin Kürt halkı tarafından kabul görüyor olması Sayın Öcalan’ı muhatap haline getiriyor. Sayın Öcalan; barış arayışları, fikirleri, PKK ve halk üzerindeki birleştirici gücü nedeni ile en etkili aktördür.
BARIŞ GÖRÜŞMELERİ: Filistin’de İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapmaya hazır olan, Afganistan’da Taliban ile hükümet arasında arabuluculuk yapmayı taahhüt eden bir hükümet, kendi ülkesindeki kanı ve gözyaşını durdurmak için barış görüşmelerinden kaçarak anaların gözyaşını nasıl dindirebilir?
ANNELERE: Çocuğu askerde ya da dağda olan annelere sesleniyorum: Çocuğunuzun ölümüne seyirci kalmayın. Gerekirse askerlik şubelerinin kapılarına dayanın, ‘Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz’ deyin.

 

‘Demokratik özerklik’
Gültan Kışanak ise, “Darbecilerin, tasfiye planlarını hayata geçiren AKP’dir. Bu uzlaşmanın temelleri 28 Şubat’ta atıldı. Dolmabahçe’deki görüşmede yeni yol haritası belirlendi. Başbakan açıklasın. AKP bunun bedelini ödeyecek. Bir dil eğitim dili olmaz ve kamusal alanda kullanılmazsa unutulmaya mahkûmdur. Partimizin önerdiği ‘Demokratik Özerklik’ modeli tüm Türkiye için çağdaş ve demokratik bir modeldir” dedi.

 

NOTLAR...
Demirtaş’tan Apo posterlerine ‘İşte realite budur’

-  Salona BDP’li belediye başkanlarının kelepçeli fotoğrafı ile Dersim isyanının idam edilen lideri Seyit Rıza’nın “Yalan ve hilelerinizle baş edemedik, bu bize ders olsun. Ama biz de sizin önünüzde diz çökmedik, bu da size ders olsun” sözlerinin yazılı olduğu döviz asıldı.
-  Salona Kürtçe pankart asılmadı, sola seslenen pankartlar kullanıldı. Kongreye TEKEL işçileri de destek verdi.
-  Anayasa Mahkemesi’nin siyaset yasağı koyduğu, kapatılan DTP’nin son Genel Başkanı Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, salona alkışlarla girdi. Eski DEP’li Leyla Zana da yaşamını yitiren DEP’li Orhan Doğan’ın kızıyla birlikte kongreyi izledi.  
-  Kongreye katılanlar en büyük ilgiyi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e gösterdi.
-  Demirtaş Öcalan’dan söz ederken maskeli bir grup, PKK bayrağı ve Öcalan posterleri açtı. PKK bayrağı elden ele dolaştırıldı. Demirtaş bu sırada, “İşte realite budur” dedi.
-  Kongreye güvenlik güçlerine taş attıkları için cezaevinde bulunan çocuklar da durumlarını anlatan bir mesaj gönderdi.
-  Kongrede partinin yeni tüzük ve programı da kabul edildi. Tüzüğe “eşbaşkanlık sistemi” de konuldu.

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri