Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Numan Kurtulmuş'tan anayasa önerisi!

24.04.2009 05:31
Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, sivil Anayasa çağrısında bulundu, kurucu meclis önerdi.
Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, sivil bir Anayasa çağrısında bulundu.

Millet iradesine dayalı yeni Anayasa için Kurucu Meclis oluşturulmasını öneren Kurtulmuş; “Saadet Partisi olarak Hükümete, bütün siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyoruz; Nasıl 23 Nisan 1920 Milli Mücadelede dönüm noktası olduysa, 23 Nisan 2009 da Yeniden Büyük Türkiye’nin miladı olsun. Toplumun tüm farklı kesimlerinin temsil edildiği ve tek görevi demokratik bir Anayasa yapmak olan bir Kurucu Meclis oluşturalım. Ülkemizi şeffaf, katılımcı, millet tarafından denetlenebilir yeni bir siyasal yapıya kavuşturalım” dedi.

Kurtulmuş mesajında şu ifadelere yer verdi:


“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın hem milletimiz ve hem de tarihimiz açısından anlamı büyüktür. 23 Nisan 1920’de büyük fedakarlıklarla kurulan ve milli mücadelenin merkezi olan TBMM, milletimizin bağımsızlık konusundaki sarsılmaz iradesinin bir yansımasıdır.

TBMM milletimizin sevincinin, coşkusunun, geleceğe ait umudunun ortak paydasıdır. Bu topraklar üzerinde yaşayan her vatandaşın ortak teminatıdır.

Adından da anlaşılacağı üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın en önemli anlamı; “hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu” gerçeğidir. Meclis’in kuruluşuyla birlikte, hangi şart altında olursa olsun, milli idare üzerinde hiçbir vesayet ve tahakkümün kabul edilmeyeceği bütün dünyaya ilan edilmiştir.


Milletimiz, bu tarihi gerçeklerden aldığı tecrübe ile ülkesine ve değerlerine sahip çıkmaya devam edecektir.


Ülke yöneticilerine düşen görev ise; bütün kurum ve kuruluşları, milletin talepleri doğrultusunda yeniden yapılandırmak, millet iradesine dayanmayan oligarşik adacıkları, hukuk dışı yapılanmaları tasfiye etmektir. Devlet ve milletiyle bütünleşmiş, en ileri seviyede insan hak ve özgürlüklerini gerçekleştirmiş, ekonomik kalkınmasını sağlamış müreffeh bir Türkiye’yi oluşturmaktır.

Saadet Partisi olarak Hükümete, bütün siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyoruz; Nasıl 23 Nisan 1920 Milli Mücadelede dönüm noktası olduysa, 23 Nisan 2009 da Yeniden Büyük Türkiye’nin miladı olsun. Millet iradesini esas alan, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, demokratik bir Anayasa yapalım. Türkiye’yi yarınlara taşıyacak yeni bir toplumsal sözleşmeye imza atalım.

Önerimiz Kurucu Meclis’tir. Toplumun tüm farklı kesimlerinin temsil edildiği ve tek görevi demokratik bir Anayasa yapmak olan bir Kurucu Meclis oluşturalım. Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim kanunundaki antidemokratik düzenlemeleri kaldıralım. Kurucu Meclis’in ortaya çıkaracağı yeni Anayasa’yı da yine milli iradeye uygun olarak referanduma götürelim. Ülkemizi şeffaf, katılımcı, millet tarafından denetlenebilir yeni bir siyasal yapıya kavuşturalım.

23 Nisan aynı zamanda, bütün dünyada çocuklara armağan edilmiş tek bayramdır. Onlara bırakabileceğimiz en güzel miras; daha güzel, daha özgür ve daha adil bir Türkiye olacaktır.”


Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri