Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş: Filistin'de yaşananlar soykırımdır

29 Aralık 2008 / 17:07
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları için soykırım nitelendirmesinde bulundu.
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısına ilişkin, "Filistin'de yaşanan olaylar insanlık dramı, ciddi şekilde soykırımdır. Buna seyirci kalınması kabul edilemez" dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, hükümetin bu saldırı karşısında kendisinden bekleneni yapamadığını savunarak, "Filistin'de yaşanan olaylar insanlık dramıdır. Ciddi şekilde soykırımdır. Hiçbir gerekçesi yok. Savaşın da ahlakı ve hukuku olur. Ama bu savaştan çok öte bir şey" dedi.

Kurtulmuş, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı sonrası izlenmesi gereken yola ilişkin 5 maddelik plan öngördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye, bütün uluslararası kuruluşları harekete geçirerek, İsrail'i durduracak siyasi kararlığı ortaya koymalıdır. İkincisi, bu zulüm durana kadar Türkiye, Suriye–İsrail arasındaki barış görüşmelerinden çekildiğini derhal ilan etmelidir. Üçüncüsü Türkiye derhal büyükelçimizi Tel Aviv'den geri çekmelidir. Böylece hem İslam dünyasının hem de diğer bütün ülkelere örnek teşkil etmelidir. Dördüncüsü şu anda parlamentoda İsrailTürkiye dostluk grubu var. Ne yazık ki bu grup parlamentodaki en kalabalık gruplardan birisi. Derhal milletvekillerimiz bu gruptan istifa etmeli ve bu grup üye olacak milletvekili bulunamadığı için lağvedilmelidir. Beşincisi, Türkiye'nin şu anda Gazze'ye yapılacak yardım faaliyetlerinde çok aktif rol oynaması lazım. Başta Türk Kızılay'ı olmak üzere tüm yardım kuruluşları harekete geçirilmeli. Gazze'deki insanlık dramını hafifletecek insani yardımlar derhal Filistin topraklarına ulaştırmalıdır."
Kaynak:
Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri