Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş: Gazze'ye füze yağarken yeni yıl kutlanamaz

31 Aralık 2008 / 18:13
Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un yeni yıl mesajı
Gazzeli masum ve mazlumların üzerine füze yağarken, yeni yılın hava-i fişek gösterileriyle karşılanması, evrensel değerleri ayaklar altına almanın bir göstergesi olarak tescillenecektir” dedi.GENEL BAŞKAN KURTULMUŞ 2008 DEĞERLENDİRMESİNDE ŞU GÖRÜŞLERE YER VERDİ:

“Sevinç ve hüzünleri, acı ve mutlulukları ile bir yılı daha geride bırakıyoruz. Gönlümüz isterdi ki, 2008 yılı güzel hatıralarla tarihteki yerini alsın. Olmadı… Umutlar karamsarlığa, temenniler hayal kırıklığına dönüştü.

2008 barış adına, refah adına, demokrasi ve insan hakları adına, insanlık adına kayıp bir yıl oldu.

Bunun en somut ve en yakın örneği İsrail'in Gazze'ye yönelik insanlık dışı saldırılarıdır. Çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırılar 2008'in en trajik ve en kara olaylarından biri olarak tarihteki yerini alacaktır. Gazzeli masum ve mazlumların üzerine füze yağarken, yeni yılın hava-i fişek gösterileriyle karşılanması, evrensel değerleri ayaklar altına almanın bir göstergesi olarak tescillenecektir.

2009 yılına ilişkin umutlarımızı tazelerken insanlıktan nasibini alan ve gerçek barıştan yana olan herkese sesleniyorum; Gazze'de yaşananlar bütün dünya ülkelerinin insanlık sınavıdır. Gazze sözün bittiği yerdir. Bu vahşet, cılız tepkiler, sıradan kınamalarla geçiştirilemez. Barışa olan inancımızı geleceğe taşımak istiyorsak, bu vahşeti durdurmak zorundayız.

Aksi takdirde, kaybeden sadece Gazze değil, bütün insanlığın onuru olacaktır.

Hükümeti de uyarıyorum; Biz Filistin'e başkaları gibi bakamayız. Yaşanan trajediyi “Orantısız güç kullanımı gibi” sıradan laflarla geçiştiremeyiz. Filistin bize Hz. Ömer'in, Selahhaddin Eyyübi'nin, Sultan Abdülhamit Han'ın emanetidir. Filistin'de, yaşanan dramı sona erdirecek adımları atmak en başta bizim vebal ve sorumluluğumuzdur. Türkiye, İsrail'deki elçisini geri çekmelidir. İsrail-Suriye arasındaki arabuluculuğa son verdiğini açıklamalıdır. Saldırılar durana kadar askeri ve ekonomik anlaşmalar başta olmak üzere İsrail ile tüm ilişkiler askıya alınmalıdır. Türkiye, uluslar arası camiada gerekli hazırlıkları yaparak, İsrail hükümeti ve askeri yetkililerinin savaş suçları mahkemesinde yargılanmasını sağlayacak adımların öncüsü olmalıdır. Hükümeti acilen bu adımları kararlı bir şekilde atmaya davet ediyorum.

Bu vesileyle bir kez daha İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliamları lanetliyor, saldırılarda şehit olan Filistinli kardeşlerime Allah'dan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.
***
2008 yılının en önemli gelişmelerinden biri de bütün dünyayı saran küresel kriz olmuştur. Her ne kadar ekonomik bir kriz gibi algılansa da bu aslında bir uygarlık krizidir. Üç asırdır güçlü olmayı hak sebebi sayan materyalist Batı Medeniyeti artık iflas etmiştir. Komünizmden sonra şimdi de vahşi kapitalist sistem çökmektedir.

Türkiye'nin temel sorunu şu ki; mevcut iktidar bu krizin boyutunu ve içeriğini algılayamamıştır. Uyguladığı yanlış politikalarla dışarısı öksürse Türkiye'yi zatürre olacak hale getirmiştir.

Yapılması gereken ilk şey Türkiye'nin uyguladığı ekonomi modelini değiştirmektir. Üretim, ihracat ve istihdam eksenli bir ekonomik modeli uygulama mecburiyeti vardır. Ancak bütçesini IMF talimatlarıyla yapan, memura vereceği maaşı bile IMF'ye soran bir anlayışla bunu gerçekleştirmek mümkün değildir.

Türkiye'nin her şeyden önce zihniyet krizini aşması gerekmektedir. Ekonomide IMF'ye, Dış Politika da AB ve ABD'ye bağlı bir zihniyet esnafa, işçiye, memura, çiftçiye, emekliye refah getiremez. Bir avuç rantiye dışında toplumun hiçbir kesimini mutlu edemez.

Fakir-fukara için, bütün mazlum ve mağdurlar için, hak ve adalet talep eden herkes için söz söyleme sırası artık bizdedir. Yeni bir bakış açısı ile yeni bir medeniyetin inşasına ihtiyaç vardır. Bu irade ve kararlılık Milli Görüş kadrolarında, Saadet Partisi'nde mevcuttur. ***
2008 yılının bir diğer acı gelişmesi de terör olaylarının artması oldu. Bölücü teröre verdiğimiz şehitler 2008 yılında da yüreklerimizi dağlamaya devam etti. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet ailelerine de sabır niyaz ediyorum. Terörün ardında ülkemiz üzerindeki karanlık emellerini gerçekleştirmek isteyen mihrakların olduğu açıktır. PKK bir maşadır. Ellerini ateşe sokmak istemeyen dış güçler bu maşayı kullanmaktadır. Asıl amaçları ise milletimiz arasına etnik nifaklar sokmak, düşmanlık tohumları ekmektir. Sahip olduğu tecrübe ile milletimiz bu oyuna düşmeyecektir. Selahattin Eyyübi'den, Kılıçarslan'a uzanan bu kardeşliği kimse bozamayacaktır. Çünkü bu kardeşlik, aynı din, aynı vatan ve aynı ideal için feda edilmiş bir can kardeşliğidir.

***

2008; insan hakları ve özgürlükler konusundaki umutların da başka baharlara ertelendiği bir yıl oldu. Başörtüsü sorunu yanlış adımlarla daha da içinden çıkılmaz hale getirildi. Binlerce başörtüsü mağdurunun beklentileri, kısır çekişmelere, küçük hesaplara kurban edildi. Bunun sorumluluğu da statükoyu değiştirme iddiasıyla gelip, kendisi değişen Adalet ve Kalkınma Partisi ile atılmak istenen en küçük bir adıma bile karşı çıkan Anamuhalefet partisi CHP'nin omuzlarındadır.

***

Tablo ortadadır. 2008 insanlık adına kayıp bir yıl olarak hatırlanacaktır. Fakat bu tabloya rağmen asla karamsar değiliz. Çünkü biz biliyoruz ki milletimiz, ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak iddia ve iradeye sahiptir. Bu irade er ya da geç Yeniden Büyük Türkiye'yi kuracaktır. Saadet Partisi'nin 26 Ekim 2008'de gerçekleştirdiği Büyük Kongre'de yaşanan coşku ve heyecan bunun işaret fişeğidir. Milli Görüş hareketi Üçüncü Büyük Şahlanışı'na başlamıştır. Saadet Partisi; milletimizin sahip olduğu iradeyi muktedir siyasetin adresi olarak iktidara taşıyacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Bu duygu ve düşüncelerle 2009 yılının ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa barış, huzur ve saadet getirmesini temenni ediyorum.”


habervaktim.com

Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri