Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş: Parti bölme hesabında değiliz

24 Ekim 2008 / 17:25
SP Genel Başkan Adayı Kurtulmuş: "Hiçbir partiyi bölme hesabı içinde olmadık"
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Adayı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, hiçbir partiyi bölme hesabı içinde olmadıklarını söyledi. Basında yer alan ''AK Parti'yi bölme potansiyeline sahip'' değerlendirmelerine değinen Kurtulmuş, siyasette bölen değil toparlayan ve birleştiren bir tarzla hareket edeceklerini kaydetti. Kurtulmuş, genel başkan adaylığı konusunda şu anda partide tam bir mutabakatın olduğunu da söyledi.

Hafta sonu yapılacak Saadet Partisi genel başkanlık seçiminde bu görevi parti kurulduğundan beri yürüten Recai Kutan'dan devralması beklenen Kurtulmuş, çıktığı bir televizyon kanalında önemli açıklamalarda bulundu.

''Sayın Erbakan'a fiziksel bir benzerliğiniz var, kırklı yaşlarındaki görüntüsünü anımsatıyorsunuz. Türk siyasetine nasıl bir katkı sağlayacaksınız'' sorusuna Kurtulmuş, siyasetin iki kutupluluğundan yakınarak, ''İki kampa ayrılan siyasetin dışında bambaşka bir siyaset var aslında.'' diyerek siyasette üçüncü yol olacaklarını belirtti.

''Adaylığınıza parti büyüklerinin müdahalesi oldu mu'' şeklindeki bir başka soruya Kurtulmuş, ''Birkaç kişi benim ismimim dışında isim isteyenler de oldu, olabilir.'' şeklinde cevap verdi. Ancak kendi ismi üzerinde tam bir mutabakatın sağlandığını vurgulayan Kurtulmuş, ''Ancak arkadaşlarımızın tamamı istişare kararına kesin bir uyum konusunda hemfikir oldular. Şimdi partimiz içindeki tüm arkadaşlarımın gayreti de artık Saadet Partisi'nin çıtasını yükseltmektir. Sadece partimiz için değil ülkemiz için de bunu görmek lazım.'' dedi.

''Aday olacağınız kongrede Saadet Partisi kadrolarına dışarıdan ilave olacak mı?'' sorusuna SP Genel Başkan adayı, ''Tabii ki bazı arkadaşlarımıza teklifler var ancak isimleri burada zikretmek şimdilik doğru değil.'' şeklinde karşılık verdi.

Kurtulmuş, ''AK Parti reel politik dedi ve yüksek oy aldı'' hatırlatması karşısında; ''Bu doğru, ciddi oy almıştır, ancak oy aldığı seçmenin, vatandaşın beklentilerine ne derece cevap vermiştir. AK Parti bu oyu alırken pergelin iki ayağını da açmıştır, ama ortaya tam bir daire çıkmamıştır. Yani muktedir bir siyaset çıkmıyor. Muktedir bir siyaset çıkması için eskilerin deyimiyle 'Fikr-i Müdir' yeni tabirle bir paradigmanızın olması ve bunu millet tarafından bilinmesi lazım.'' diye konuştu.

''Reel politiği bileceğiz aksi halde siyaset yapılmaz ancak reel politik bize dikte edildiği gibi de kabul edilemez.'' diyen Kurtulmuş, buna şöyle bir örnek verdi: ''ABD'nin gücü görünmeden, bilinmeden dünyada siyaset yapılamaz, bu reel politiktir. Ancak bu ABD'nin her anlamda, bütün politikaların paralelinde olmak değildir. Biz Washington'da, Tel Aviv'de, Moskova'da esen rüzgarı bileceğiz, ancak ama asla ayaklarımızın Anadolu toprağı üzerine basmayan bir politikayı benimsemeyeğiz ve asla kendi medeniyet havzamızdan üretmediğimiz hiçbir çıkış yoluna tevessül etmeyeceğiz.'' şeklinde konuştu.

''Partinizin program ve söyleminde değişikliğe gidecek mi'' sorusuna Kurtulmuş, ''Doğruyu, doğru üslupla, doğru zamanda ve doğru adamlarla söyleyeceksiniz. Bu dördü bir araya geldi mi siyasette başarı kaçınılmazdır. 'Siz Milli Görüşçüler toplumun önüne çıktınız ve yalan söylediniz, bu milleti aldattınız' diyenle hiç karşılaşmadım. Bu siyasette büyük bir güçtür. İnsanlar görüyor, doğru söylediğime inanıyor, doğruyu destekliyor.'' dedi.

Basında yer alan haberler hatırlatılarak sorulan ''AK Parti'yi bölme gibi bir hesabınız var mı'' şeklindeki soruya Numan Kurtulmuş, ''Asla. Bizim AK Parti'yi veya başka bir partiyi bölmek gibi bir hesabımız yok, ki bunu etik de bulmam. Benim on yıllık siyasi hareketim, partimizin siyasi hareketi ortadadır. Bizim amacımız bölmek parçalamak değil, bütünleştirmek, bölünen parçaları birleştirmektir. Biz bölünen parçalarımız toparlamaya geliyoruz. '' ifadelerini kullandı. Kurtulmuş, ''Bir başka parti üzerinden siyaset yapmayız. Siyasetin kendisi bir risktir ve risk almadan siyaset olmaz.'' dedi. ''Oylarımız her ne kadar yüzde 2,5 olsa da Türkiye'nin hemen hemen tamamında çok güçlü bir teşkilatımızla hala iddia sahibiyiz.'' diyen Kurtulmuş, ''Büyük bir motivasyonla da bu propaganda gücümüzün önemli bir faktör olduğunu ortaya koyacağız.'' şeklinde konuştu.

Saadet Partisi'nde oluşacak kadrolarla uyumunun sorulması üzerine Kurtulmuş, ''Kişilik itibariyle benimle kavga etmek zordur, ben istemeden bu olmaz. İçeride herkesle anlaşırız, uyuşuruz.'' ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, genel başkan seçilmesi halinde İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde sürdürmekte olduğu öğretim üyeliğini bırakacağını açıkladı.
Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri