Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş'tan Başbuğ'a sert tepki

29.08.2009 16:07
SP lideri Kurtulmuş: "TSK bu süreci yönlendirecek kurum değildir, süreci Meclis yönlendirecektir"
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, demokratik bir Türkiye için, HSYK, TSK, Meclis gibi kurumlar başta olmak üzere tüm kurumların, kendi sınırlarını bilmesi ve sınırlarının dışına çıkmaması gerektiğini söyledi. Çözüme giden yolda hükümetin; iyi niyet, feraset ve kararlılıktan ödün vermemesi gerektiğine dikkat çeken Kurtulmuş, özellikle medyanın iki toplum arasında bir sorun varmış gibi yayın yapmasını eleştirdi.

SP İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği "Barış ve Kardeşlik İçin Gönüllü Birliktelik Konferansı"na katılan Numan Kurtulmuş, demokratik açılıma ilişkin görüşlerini dile getirdi. Kurtulmuş, demokratik bir Türkiye için, HSYK, TSK, Meclis gibi kurumların başta olmak üzere bütün kurumların kendi sınırlarını bilmesini ve sınırlarının dışına aşmaması gerektiğinin altını çizdi. Çözüme giden yolda hükümetin; iyi niyet, feraset ve kararlılıktan ödün vermemesi gerektiğine dikkat çeken Kurtulmuş, özellikle medyanın iki toplum arasında bir sorun varmış gibi olan yayınını eleştirdi.

Kürt ve Türk halkının arasında bir sorun varmış gibi gösterilmeye çalışıldığını ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'nin daha önce Suriye ile iki düşman ülke olduğunu, lakin akılcı politikalarla çok iyi ilişkiler oluşturulduğunu belirtti. "Hiçbir topluluk başkasının acısı üzerinden yeni bir gelecek temin edemez." diyen Kurtulmuş, ayrılığa hiçbir zaman fırsat verilemeyeceğine de vurgu yaptı. Çözüme giden yolda milletin muhatap alınması gerektiğini belirten kurtulmuş, "Hiçbir etnik veya dini gurup muhatap alınmamalı muhatap toplumun milletin kendisi olmalıdır." dedi.

Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un açıklamalarının muhalefetteki etkisine de değinen Kurtulmuş, "Muhalefet partilerinin TSK'nin açıklamalarını baz alması şaşırtıcı bir durum. TSK elbette fikrini belirtecek, lakin TSK bu süreci yönlendirecek kurum değildir, süreci Meclis yönlendirecektir. Bu tavır muhalefetin Meclis'e gereksiz bir kurum gibi baktığı anlamına geliyor." dedi.

Asıl sorunun, kurumların sınırları dışında hareket etmek olduğunu belirten Kurtulmuş: "Türkiye'nin çok güçlü bir orduya ihtiyacı var, siyaset yapan politika yapan bir orduya değil. Asıl sorun da buradadır. Herkes görevinin bilincinde olmalı; Meclis, TSK, HSYK, herkes görevinin sınırlarını bilmeli ona göre hareket etmeli." diyerek herkesin kendi işini yaparak sürece katkı sağlayabileceğini belirtti.

"Demokratik bir çözüm için bir bağışlanma süreci başlatılmalı" diyerek affa yeşil ışık yakan Kurtulmuş, af sürecinin başlaması için terör örgütünün koşulsuz olarak silah bırakması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri