Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kuş Cenneti'Canlı Yayında

25 Aralık 2008 / 12:23
Kızılırmak Deltası'nın tanıtılması ve yaban hayatın korunması amacıyla 'Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Projesi' kapsamında delta, internet üzerinden 24 saat izlenecek.
Çevre ve Orman İl Müdürü Kadir Kılıç,Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası'ndaki kuş varlığının araştırılması, korunması ve tanıtılması amacıyla hazırlanan projenin hayata geçirilmesi için başlatılan çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Kılıç, toplam 1 milyon YTL'ye mal olacak proje kapsamında deltada kuş gözlemi için ziyaretçi merkezi, 2 kuş gözetleme kulesi ve 1 kuş gözlemevinin yapıldığısözlerine ekledi .Kılıç, Bafra ilçesine bağlı Doğanca beldesi sınırları içinde yer alan Kızılırmak Deltası Cernek Gölü çevresinde yürütülen projenin 4 aşamadan oluştuğunu söyledi.Kılıç sözlerine şöyle devam etti:''Proje kapsamında yapımına başlanan ziyaretçi merkezi, kuş gözetleme kuleleri, yönetim merkezi ve kuş gözlem evleri tamamlandı. Projenin devamı olarak ilk etapta 3 ayrı noktaya gece görüşü de sağlayan MOBESE kameralar takacağız. Kameralar günün 24 saatinde kesintisiz olarak deltanın 15 bin metre karelik alanını tarayacak. İsteyen doğa severler de istedikleri saatte dünyanın neresinde olursa olsun internet üzerinden Kızılırmak Deltası'nı izleyebilecekler. Deltadaki kuş hareketliliğini, canlı varlığını, meteorolojik şartları anında görebilecekler.''

Kılıç, gayelerinin Kızılırmak Deltası'nı dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi.
projenin yılbaşından sonra hizmete gireceğini, yörenin yerli ve yabancı
turistlerin, araştırmacıların, kuş sevenlerin gözde mekanlarından biri olacağını
da sözlerine ekledi.

İrili ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12
bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleri ile Türkiye'nin
önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan Kızılırmak Deltası'nda bugüne kadar
yaklaşık 140 türün ürediği saptandı.

Kış döneminde 100 bin dolayında su kuşunun kaldığı delta, uluslararası kuş
bilimi açısından da öneme sahip bulunuyor.Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri