Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuşatmayı"Özgür Gazze"Teknesi Delecek

05 Ağustos 2008 / 08:55
Hamas'ın geçtiğimiz yıl kontrol altına almasından sonra İsrail'in dış dünyadan tecrit ettiği Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı 'Özgür Gazze' teknesi delecek.
İnsani yardım malzemeleri taşıyan tekne dün Kıbrıs adasından hareket etti. 'Özgür Gazze' İsrail donanmasını aşabilirse, Çarşamba ya da Perşembe günü Gazze kıyılarına ulaşacak.

Gazze'de Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi ile Uluslararası Filistin Girişimi; Filistin, İsrail ve diğer ülkelerden 60 kadar barışseveri de getirecek olan tekneyi karşılamak için hazırlıklara başladı. Hamas, kuşatmaya karşı yapılacak sembolik hareketi büyük bir törene dönüştürerek halkın moralini yükseltmeyi hedefliyor.

Gazze Şeridi'ni kontrol eden hareket, İsrail ablukasının çok sıkı bir şekilde uygulandığı dönemlerde sınır kapılarında silahlı eylemler düzenlemişti. Ateşkesin ardından insani malzemeler bölgeye sınır kapılarından İsrail'in kontrolü altında sevk edilebiliyor. Mısır sınırındaki Refah kapısı da kapalı. Gazze Şeridi'nden dünyaya açılabilecek tek yol olan denizyolu da İsrail tarafından kapatılmış durumda. Zaman zaman Filistinlilerin balıkçı teknelerine ateş açan İsrail savaş gemilerinin 'Özgür Gazze'nin yolunu kesmesi kuvvetle muhtemel.

İsrail 3 yıl önce uygulamaya koyduğu Gazze'den çekilme planına rağmen, hâlâ bölgenin hava ve deniz sahasını kontrol ediyor, sınır kapılarını kapalı tutuyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri