Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuşhan Hakkında İddialar Bitmiyor

10 Eylül 2008 / 08:44
Dila Kurt'un 45 günde 15 kilo vererek ölmesi üzerine gözler Muzaffer Kuşhan'a çevrildi.
19 yaşındaki Dila Kurt'un, 45 günde 15 kilo vererek, önceki gün zayıflama kampında hayatını kaybetmesinden sonra, dikkatlerin çevrildiği Muzaffer Kuşhan'ın diyetisyen olmadığı ileri sürüldü. Polenezköy'deki kampın ruhsatsız çıkmasının yanısıra Kuşhan'ın da Sağlık Müdürlüğü'nde kaydı yok. Ensonhaber.com internet sitesinin haberine göre sağlıklı zayıflama ve genç kalma konusunda çok sayıda kitabı bulunan Kuşhan'ın Avrupa'da yasaklanan 'çene kilitleme' üzerine ihtisas gördüğü iddia edildi. Kuşhan'ın ihtisasını Almanya'da yaptığı ve ince bağırsağın kısaltılması, mideye balon koyma, çenenin bağlanması gibi zayıflama yöntemlerini uygulayan ekipte yer aldığı belirtildi. Kuşhan'ın uzman olduğu 'çene kilitleme' yöntemi, özellikle kilolu hastaların çenesinin kilitlenerek yemek yemelerinin engellenmesine dayanıyor. Bu yöntem, hastaların kendilerine zarar vermesi üzerine Avrupa'da yasaklandı.
UZMAN YOK

Öte yandan, tesislerde detaylı bir sağlık taraması yapılacak teçhizat ve taramayı yapabilecek uzmanların olmadığı da iddialar arasında. Zayıflama kampına kabul edilen misafirlerin gerekli testlerden geçirilmediği için uzman doktorların görev kabul etmediği öne sürülüyor. Uzmanlar, çok az yemek ve ağır sporla kilo verdirmenin sakıncalı olduğunu ve böyle olayların yaşanabileceğini belirtiyorlar. Kuşhan'ın kiliniğe gelenleri "Hiçbir prensibe bağlı kalamayan iradesiz insanlar" diyerek aşağıladığı da iddia ediliyor. Yakınında hiç hastanenin olmadığı Kuşhan tesisleri Polonezköy'de bulunuyor. Bu şartlarda tesislerde ambulans bulunmaması tepkiye neden oldu. Daha önce kampa katılan bazı kişiler "Milyon dolarlık otomobilleri var ancak bir ambulans yok" diyerek Kuşhan'ı suçladılar.


Ambulans 12 dakikada olay yerinde

Sağlık Bakanlığı “Dila Kurt'un ölümü” üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Söz konusu merkezin sağlık tesisi olarak açılması ve işletilmesine ilişkin Sağlık Bakanlığı'nca verilen bir izin belgesinin bulunmadığının belirtildiği açıklamada, bakanlığın konuyla ilgili açtığı soruşturmanın derinleştirilerek devam ettiği bildirildi. Ambulansın olay yerine 12 dakikada ulaştığını da açıklayan Bakanlık,“Dijital kayıtlara göre, 112 acil yardım ambulansımıza saat 15.28'de çağrı yapılmış, Çavuşbaşı 112 istasyonumuzdan saat 15.29'da hareket edilmiş, 15.41'de de olay yerine varılmıştır” açıklamasını yaptı.


Ümit Özat gibi dili boğazına kaçmış

45 günde 15 kilo verdikten sonra önceki gün kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Dila'nın akrabaları ve arkadaşları, son gününü anlattı: “Bir anda oturduğu yerden düştü. Ailesi önce ne olduğunu anlayamadı. İlk müdahale annesi Şule'den geldi. Şule tıpkı Ümit Özat'ın başına gelen gibi kızının boğazına kaçan dilini dışarıya çıkarmak istemiş ama başarılı olamamıştı. Dila 3-4 dakika içinde olduğu yerde yaşamını yitirdi.”


Diyetisyenlerden Kuşhan'a tepki

Diyetisyen olmadığı halde Kuşhan'ın bu hizmeti verdiğini dile getiren Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dyetisyen M. Turgay Köse ise 'Muzaffer Kuşhan ortapedi ve travmaoloji uzmanıdır. Dolayısıyla Muzaffer bey diyetisyen değildir. Türkiye'nin her yerinde bu işi yapan uzmanlar bilir ki Kuşhan bu konuda uzman bir isim değildir' dedi. Öte yandan, Dila Kurt'un ailesi, ölümde Kuşhan'a ait zayıflama merkezinin ihmali olduğunu söylerken Kuşhan ise Dila'nın ölüm nedeninin 'öldüren gen' olduğunu öne sürdü.


Kaynak:
Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri