Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuşhan'ın Kampı Kapatıldı

12 Eylül 2008 / 08:19
Sağlık Bakanlığı, 19 yaşındaki Dila'nın kalp krizi geçirerek öldüğü Muzaffer Kuşhan'ın zayıflama merkezini kapattı
Galatasaray'ın eski asbaşkanı Ali Dürüst'ün 19 yaşındaki yeğeni Dila Kurt'un Polonezköy'deki Dr. Kushan's Clinic International'da kalp krizi geçirip ölmesi üzerine Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın talimatıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. İnceleme sonucunda Sağlık Bakanlığı, Operatör Dr. Muzaffer Kuşhan'a ait tesisin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre, tüm faaliyetlerinin engellenmesine yönelik girişimde bulunulması kararı verdi.
TÜM FAALİYETLERİ DURDURULDU

Sağlık Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, basında yer alan, "Dr.Muzaffer Kuşhan'ın Kliniğinde Ölüm" başlıklı haberlerle ilgili Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan incelemenin sonuçlandığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Kuşhan'ın izin ve ruhsata tabii bir tıbbi faaliyet olan obezite tedavisini, izinsiz ve ruhsatsız olarak gerçekleştirdiği kanaatine varılmıştır. Kuşhan'a ait yataklı konaklama tesisinin, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre, tüm faaliyetlerinin engellenmesine yönelik girişimde bulunulmasına karar verilmiştir'

DİYETİSYEN DEĞİL 'KİLİTLEYİCİ'

Dila Kurt'un 45 günde 15 kilo verip kalp krizinden hayatını kaybetmesinden sonra Kuşhan'ın otel işletme ruhsatı ile zayıflama merkezi açtığı ortaya çıkmıştı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Öner Odabaş, zayıflama merkezinin ruhsatsız olduğunu açıklamıştı. Kuşhan'ın, 2002 yılında kendi isteğiyle hastane ruhsatını iptal ettirdiği de tespit edilmişti. Kampın ruhsatsız çıkmasının yanısıra Kuşhan'ın da Sağlık Müdürlüğü'nde kaydı olmadığı anlaşılmıştı. Sağlıklı zayıflama ve genç kalma konusunda çok sayıda kitabı bulunan Kuşhan'ın Avrupa'da yasaklanan 'çene kilitleme' üzerine ihtisas gördüğü, diyetisyen olmadığı tespit edilmişti. Dila'nın öldüğü gün merkezde ambulans olmadığı tespit edilmişti.


Check-up yok ağır hakaret var

Muzaffer Kuşhan, zayıflama merkezine katılanlara, sağlık kontrolüne geçirmeden ağır diyet programları uygulamakla suçlanıyor. 5 kilo fazlasını vermek için Kuşhan'ın kampına katılan Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman, kampa kabul edilme aşamasında kendisinden sadece başvuru formu istenmesini yadırgadığını ve bunu Kuşhan'a sorduğnu anlattı. Arman, Kuşhan'ın "Form doldurdunuz ya o yeter" cevabı verdiğini söyledi. Arman, kampta ambulansında olmadığını da köşesinde yazdı.

MANDALAR!

Kampa katılan müşteriler, Kuşhan'ın zayıflayamaya müşterilere "Çok iğrençsiniz mandalar" diyerek hakaret ettiğini ileri sürmüştü.


DİYETİ KENDİSİNE UYGULAMADI

Kuşhan, 30 yıldır da doğru beslenme ve egzersiz sayesinde aynı vücut ölçülerini koruduğunu ve 50 beden elbise giydiğini iddia ediyordu. Ancak İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde 2005'te liposuction, 2008'de ise 'liposhaping' operasyonu olduğu ortaya çıktı.


Dava yolda

Sağlık Bakanlığı raporun bir örneğinin, Kuşhan'ın eyleminin adli yönüyle ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Savcılığın Kuşhan hakkında 'ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermek'ten soruşturma açabileceği öğrenildi
Kaynak:
Bu haber toplam 1832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri