Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Küskün Başkanlara veto planı

20 Ocak 2009 / 05:19
3 isim de AK Parti'den aday adayı olmuştu. Ancak genel merkez tarafından aday gösterilmeyince başka partilere koşmuşlardı.

AK Parti; YSK'nın 2004 tarihli 'bir partiden adaylık yoklamasına katılan, başka partiden aday olamaz' kararından yola çıkarak Durak, Fakıbaba ve Şahin'in adaylıklarını önlemeyi planlıyor.

Belediye yönetimi kendisinde olan Adana, Şanlıurfa ve Bursa'da, mevcut büyükşehir belediye başkanlarını yeniden aday göstermeyerek yola yeni isimlerle devam kararı alan AKP, bir yandan da önemli oy potansiyeli bulunan bu 3 adayı devre dışı bırakmanın yollarını masaya yatırdı.

YSK veto etti

AKP bu kapsamda, 2009 yerel seçimlerinde AKP'nin İzmir Konak Belediye Başkan adayı olan Ahmet Sarışın'ın, 2004'te yaşadıklarını örnek aldı. 2004 yerel seçimleri öncesinde CHP'den belediye başkanı olan Ahmet Sarışın, 2004 seçimi için de adaylık sürecini yine CHP çatısı altında başlattı. Ancak partisi CHP tarafından aday gösterilmeyen Sarışın, bunun üzerine SHP'ye geçti ve SHP'nin Konak adayı oldu. Ancak Yüksek Seçim Kurulu "daha önce başka bir partiden adaylık yoklamasına katıldığı" için Sarışın'ı veto etti. Bu seçime katılamayan Sarışın, 2007'de ise AKP'ye geçti.

Belge sunulacak

AKP de bu örnekten yola çıkarak, AKP'den MHP'ye geçen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın, SP'ye geçen Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın ve DP'ye geçen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in, "AKP'den aday adayı olduklarını" gösterir belgeleri YSK'ya iletecek. İlçe ve beldelerde de benzer yönteme gidilebileceği belirtiliyor. - takvim


Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri