Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kutlu Doğum'da ikram yarışı

13.04.2010 08:52
Diyarbakır'da Kutlu Doğum seferberliği yaşanıyor. Peygamber sevgisi her yanı sarmış durumda
Bu özel günün hürmetine; lokantalar, çay ocakları, kuaförler, dolmuşçular müşterilerinden para almayacak, fırınlar ücretsiz çörek dağıtacak, düğün salonları, giyim mağazaları ve marketler yüzde 50 indirim yapacak, caddelerde gül tatlısı ikram edilecek, arabalarla bütün şehre gül dağıtılacak. Camilerde Kur'an ziyafeti verilecek, avluda kardeşlik yemekleri yenecek. Müftülük ise peygamber sevgisinin öne çıktığı 450 farklı etkinlik düzenleyecek. Hz. Muhammed'in dünyaya gelişini, halk iliklerine kadar hissedecek. Diyarbakır bu manevi atmosferi 15 Nisan'da yaşayacak.

İl müftlüğünün öncülük ettiği 14-21 Nisan Kutlu Doğum Haftası organizasyonuna esnaf büyük ilgi gösteriyor. İl ve ilçe müftülüklerindeki esnaf listesi her geçen gün uzuyor. Peygamber hatırına ikram uygulamasını geçen yıl başlatan Diyarbakır Müftüsü Ali Melek, bu yıl esnaftan daha yoğun katılım olduğunu söylüyor. Uygulamanın sadece Diyarbakır'da yapıldığını belirten Melek, amaçlarının kardeşliği pekiştirmek olduğunu vurguluyor. Kutlu Doğum Haftası'nda 'kardeşlik ve dostluk, birlik ve beraberlik' mesajlarını Diyarbakır esnafının vermesinin çok anlamlı olduğuna dikkat çeken Melek, uygulamanın geleneksel hale gelmesinden mutluluk duyduğunu dile getiriyor. Uygulamaya katılan esnaf, 'Kutlu Doğum nedeniyle çaylar ikramımızdır' veya 'Kutlu Doğum Haftası nedeniyle hizmetlerimiz ücretsizdir' yazılı afişleri işyerlerinin camına asarak vatandaşları 'kardeşlik ve sevgiye' davet ediyor. Kuaför Mehmet Daş, "Peygamberimiz hatırına bir gün tıraş yaptığım insanlardan para almayacağım. Diyarbakır maalesef olaylarla gündeme geliyor. Buranın manevi yönünü göstermek istiyoruz. Peygamber sevgisi için bu halkın yapmayacağı hiçbir şey yoktur." diyor. Geçen yıl kendisi gibi çay ocağı işleten ağabeyi Samet Erik ile birlikte uygulamaya katılan Cevdet Erik ise şunları anlatıyor: "Yıl boyunca kendimiz için çalışıyoruz, bir gün de Peygamberimiz'in sevgisi için çalışalım. İşin içinde Allah rızası, Peygamberimiz'in hatırı var. Müşterilerin hoşuna gidiyor."

450 ayrı etkinlik düzenlenecek

Diyarbakır il ve ilçe müftülüklerince Kutlu Doğum Haftası boyunca 450 ayrı etkinlik yapılacak. Panel ve konferanslar verilecek. Mevlitler okunacak. Ev ve işyerlerinde okunacak Kur'anı Kerimler ile 1.001 hatim indirilecek. Toplumsal bağı güçlendirmek için başta Ulucami olmak üzere birçok cami, yas evi ve düğün salonunda yemek ve tatlı ikram edilecek. Hayırseverler, fakirlere maddi yardımda bulunabilecek.

Romanlar: Efendimiz için ilahi söyleyeceğiz

Hz. Muhammed'in (sas) doğumu vesilesiyle önümüzdeki hafta tüm Türkiye'de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Bursa'da Romanlardan kurulan Çalgıcı Mektebi, Kutlu Doğum'a özel ilahi konseri verecek. Yaklaşık bir aydır provalarını sürdüren çoğu konservatuarlı Roman sanatçılar, "Müzisyenliğimizi bu kez Efendimiz için konuşturacağız." dedi.

Kutlu Doğum Haftası'nda Bursa'da bu sene bir ilk yaşanacak. Bursa Roman Kültürü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 14-21 Nisan arasındaki hafta kapsamında sadece Romanlardan oluşan orkestra ve solistlerin katıldığı bir konser düzenleyecek. İlahilerin seslendirileceği ve Kur'an-ı Kerim'in okunacağı gecede, kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verilecek. 'Kutlu Doğum Konseri'ni Yıldırım Müftülüğü ile birlikte düzenlediklerini belirten Dernek Başkanı Efkan Özçimen, "Rahmet ve şefkat peygamberi Efendimiz (sas) için özel bir gece hazırlıyoruz. Hepimiz Adem'in çocuklarıyız, tüm yaratılanı seviyoruz. Hz. Muhammed bin 400 sene evvel Veda Hutbesi'nde, 'Acem'in (Arap olmayanın) Arap'a, Arap'ın da Acem'e üstünlüğü yoktur' diyerek en büyük açılımı yapmış." diye konuştu. Özçimen, hafta sebebiyle Roman ailelere Kur'an dağıtılacağını da aktardı.
Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri