Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kutsal emanetler evinizde

26 Eylül 2008 / 10:35
Hz. Muhammed'in hırkası, Hz. Musa'nın asası, Hz Davud'un, Hz. Ali'nin kılıcı, Hz.İbrahim'in tenceresi ve diğerleri... Hepsi artık üç boyutlu olarak internette
Kutsal emanetler artık bir 'tık' ötenizde. Topkapı Sarayı'nda sergilenen kutsal emanetler üç boyutlu olarak internet üzerinden ziyaret edilebilecek. www.360tr.com multi-medya grubunun 2 yıllık çalışması sonucu oluşturulan müzeyi evinizdeyken de gezebilirsiniz.

Hazreti Muhammed'in hırkasından Hazreti Musa'nın asasına, Hazreti Davud'un kılıcından Hazreti İbrahim'in tenceresine pek çok kutsal eşyanın bulunduğu Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki Kutsal Emanetler Dairesi, 3 boyutlu olarak “www.360tr.com” internet sitesinden gezilebilecek. www.360tr.com multi-medya grubu, 2 yıldır üzerinde çalıştığı Topkapı Sarayı Müzesi'nin sanallaştırılması projesinin önemli bir ayağı olan Kutsal Emanetler Dairesi'ne ilişkin çalışmayı tamamladı. Proje aşamasında yaklaşık 1250 adet özel VR panoramik fotoğraf çekildi. Projede, özel tekniklerle işlenen VR panoramikler, kullanıcı dostu ara yüzlerle tasarlanarak sanal gezi projesi haline getirildi. Toplam 13 noktadan 3 boyutlu gezi konforu sunan projede, Topkapı Sarayı Müzesi Kutsal Emanetler Dairesi'ndeki semavi dinlerin çok önemli kutsal sembol ve figürleri, Peygamber ve ashabının kullandığı eşya internet aracılığıyla gezilebilir oldu.

Kutsal Emanetler Dairesi'nde, Hz. Muhammed'in sakalı, Hz. Musa'nın asası, Hz. Davud'un kılıcı, Hz. İbrahim'in tenceresinin de bulunduğu pek çok obje sergileniyor. Sergilenen eşya, Yavuz Sultan Selim tarafından 1517'de Mısır'ı fethinden sonra İstanbul'a getirilmiş, bir bölümü de İslam ülkelerinden derlenmişti.

SIRADA MESCİDİ AKSA VAR

Türkiye'nin tanıtımı için projeler yapan www.360tr.com multi-medya grubu, daha önce Topkapı Sarayı Harem Bölümü'nü sanal ortama taşımıştı. Projeyi 175 milyon kişi ziyaret etmişti. Ayasofya Müzesi, Anıtkabir, Çanakkale Şehitliği, Zeugma Müzesi, Kapadokya'yı aynı yöntemle sanal aleme taşıyan grup Mescidi Aksa'yı İstanbul'un tarihi, mimari, sanatsal ve kentsel yapısını internet ortamına taşıyacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 8652 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri