Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kutsal emanetler ziyarete açıldı

29 Ağustos 2008 / 09:38
Topkapı Sarayı'nda düzenlenen Ehl-i Beyt Sevgisi Sergisi için bazı bölümler ilk kez ziyarete açıldı.
Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV) su içtiği tasın da aralarında bulunduğu kutsal emanetlerin yer aldığı Osmanlı'da Ehl-i Beyt Sevgisi Sergisi, ilk kez Topkapı Sarayı Müzesi Mukaddes Emanetler Dairesi Silahdar Hazinesi Bölümü'nde ziyarete açıldı.

Sergide Hz. Muhammed'in (SAV) su içtiği tasın yanı sıra, Hz. Fatma'nın hırkası, Hz. Fatma'ya atfedilen seccade, Hz. Hüseyin'in cübbesi, Hz. Ali'nin kılıcı ve Kerbela toprağı ziyaretçilerle buluşturuldu.

object width=425 height=350>

Siyer-i Nebi ve Kısas-ı Enbia isimli eserlerden de parçaların yer aldığı sergiye yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi. 24 Kasım 2008 tarihine kadar açık kalacak sergiyi gezen ziyaretçiler, ilk defa sergilenen kutsal emanetleri ilgiyle inceledi.

Philadelphia'dan gelen Joe-Fren Rankland çifti de sergiyi gezdi. Kutsal emanetleri yakından inceleyen çift, "İlk defa böyle bir sergi gezdik. Çok güzel. Çocuklarımızı da getireceğiz" diye konuştu. İngiliz Hilary Malan da, "Sergiyi gezmek çok keyifliydi. Eserler muhteşem" derken, Pakistan'dan gelen Vezir Hüseyin ise, "Müslümanlar için çok güzel bir sergi. Burada Müslümanlar için önemli olan bir çok şey sergileniyor" ifadelerini kullandı.
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri