Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Onların nesli tükeniyor...

29.05.2009 12:08
ABD, Kanada, Rusya, Danimarka ve Norveç'te 20 binden fazla kutup ayısı yaşadığı tahmin ediliyorAncak kutuplardaki buzun hızla erimesi, bu hayvanların yaşam ve avlanma alanlarını tehdit ediyor
Atila Altuntaş/Stockholm
İklim değişikliği ve küresel ısınmanın yarattığı etkiler nedeniyle Alaska'da buz kütleleri parçalanıyor ve inceliyor. Bölgedeki kutup ayıları bu buzullar arasında boğuluyor, hayatta kalabilenler ise giderek zayıflıyor.

Bu gün saat 20.30’dan itibaren bütün dünya’da yaşayan duyarlı insanlar, kutup ayılarına destek için ev ve işyerindeki lambalarını 1 dakikalığına sembolük olarak kapatacağı belirtildi.

"Giderek zayıflayan hatta boğulmaya başlayan kutup ayıları, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın çevre üzerindeki olumsuz etkilerine maruz kalıyor" diyen dünya doğa koruma başkanıTom Arnbo, ’’ Maalesef doğumdan sonra bir çok yavru ayı direk olarak ölüyor’’ dedi.

USA’da yapılan arştırmada 2050 yılında, kutup ayılarının üçte ikisinin yok olacağı belirtilirken, Kutup ayılarının ana beslenme kaynağı foklar. Fokları koklayarak bulan ve sessizce avına yaklaşıp su altından çıkmasını bekleyen kutup ayıları, kırılan buz parçaları yüzünden artık bu ana beslenme kaynağına güçlükle ulaşabildikleri belirtildi.

Ayılar, yemek ümidiyle kırılan bir buz kütlesine ulaşabilmek için bazen 100 kilometre yüzmek zorunda kaldığını söyleyen, Tom Arnbo ’’. Bu kadar uzun mesafeyi yüzmekte zorlandıkları için de boğularak ölüyorlar’’ dedi.

Geçen hafta Amerika, Kanada, Norveç, Rusya, Göraland gibi ülkeler biraraya gelerek, kutup ayılarınınm önümüzdeki 28 yıllık geleceği için yeni projeler üzerinde tartıştılar.
Kaynak:
Bu haber toplam 1732 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri