Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuveyt Emiri'nden Özal'a vefa

01 Haziran 2008 / 08:07
Ahmet Özal, Efe Özal ve Semra Özal, Kuveyt Emiri'nin özel davetlisi olarak Kuveyt'e gittiler.
Körfez Savaşı'nda Saddam'ın Kuveyt'i işgali sırasında izlediği politika savaşın üzerinden 18 yıl geçtikten sonra Özal ailesine "Kuveyt tatili" olarak döndü.

Geçtiğimiz günlerde Anavatan Partisi'ne sürpriz dönüş yapan ve Haziran ayında yapılacak kongrede aday olması beklenen Ahmet Özal ile kardeşi Efe Özal ve Semra Özal, Kuveyt Emiri'nin özel davetlisi olarak ve Emir'in gönderdiği özel uçakla bugün Kuveyt'e gittiler. Özalların Kuveyt'ten Salı günü dönecekleri kaydedildi.

Anavatan Partisi'nin Haziran ayında yapılması planlanan olağan kongresinde, genel başkanlığa adaylığını koymaya hazırlanan 8'nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal ile annesi Semra Özal ve kardeşi Efe Özal, Kuveyt Emiri Şeyh El Sabah'ın davetlisi olarak bu sabah Kuveyt'e gittikleri bildirildi. Kuveyt Emiri'nin, Özallar için özel uçak gönderdiği belirtilirken, Özallar'ın 3 günlük Kuveyt ziyaretinin ardından Salı günü Türkiye'ye dönecekleri öğrenildi.

Kuveyt Emiri'nin davetinin gerekçesinin ise 8'nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, 1990 yılında Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgali sırasında izlediği politika olduğu belirtildi.

ÖZAL KÖRFEZ SAVAŞI'NDA NASIL BİR POLİTİKA İZLEMİŞTİ?

1990 yılında Irak ile Kuveyt arasında Temmuz ayının ortalarından itibaren gerginleşen hava, Irak'ın 2 Ağustos'ta Kuveyt'i işgali ile sonuçlandı.

İşgalin ardından Kuveyt Emiri Şeyh Cabir es-Sabah ve ailesi Suudi Arabistan'a sığındı.

Türkiye'nin Irak'a ilk tepkisi, Irak Petrol boru hattını kapatmak olurken, savaş döneminde Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Turgut Özal ise Türkiye'nin yaşanan süreçte dinamik bir politika izlemesi ve bunun için de bölgeye asker gönderilmesinden yana tavır izledi.

Akbulut hükümeti ise 5 Eylül'de Meclis'ten ülke dışına asker gönderme yetkisi aldı. Özal o dönemde "Mazaallah Irak, Kuveyt yerine Türkiye'ye girseydi darmadağın olurduk" sözüyle de tarihe geçti.

Dönemin muhalefet liderleri izlediği politika ile Özal'ı savaşa sürüklemekle suçlarken, Körfez'de savaş 17 Ocak 1991'de ABD'nin "Çöl Fırtınası" harekatı ile başladı.

Akbulut hükümeti, Meclis'ten aynı gün savaş için yetki alırken, 18 Ocak'ta da İncirlik Üssü'nden kalkan uçaklar, Irak'taki askeri mevzileri bombaladı.

Cumhurbaşkanı Özal ise "savaş sonrası Türkiye sofraya değil, masaya oturacak. O bölgede harita değişecek. Söz sahibi olmamız lazım" dedi.Kaynak:
Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri