Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuvvetim olsa ihtilal yaparım

06 Ocak 2009 / 09:08
Ümit Sayın, Ertekin ve Yenerer'in Savcı Öz aleyhine dilekçe vermesi için kendisini koğuşta tehdit ettiğini söyledi.
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Adli Tıp Enstitüsü Uzmanı Doç. Dr. Habip Ümit Sayın'ın çapraz sorgusu dünkü duruşmada tamamlandı. Sayın, Savcı Zekeriya Öz aleyhine yazdığı dilekçeyi sanıklardan Hayrettin Ertekin'in dikte ettirdiğini belirterek 'Vedat Yenerer, dilekçeye karşı çıkan Ergün Poyraz'a tekme attı. Dayak korkusuyla imzalamak zorunda kaldım' dedi.
ERTEKİN'DEN TEHDİT

Çapraz sorguda hakimlerden Hasan Hüseyin Özese, Ümit Sayın'a Hayrettin Ertekin tarafından kendisine dikte ettirildiğini söylediği dilekçeyi sordu. Dilekçenin kendisine tutuklu sanıklardan Hayrettin Ertekin tarafından dikte ettirildiğini tekrarlayan Sayın, "Savcılık makamını kötülemek istiyorlardı. Hayrettin Ertekin her istediğini yaptırmak istiyordu. Emin Gürses'i dövmeye bile kalktılar. Koğuştan atma ve dövme tehdidinde bulunuyorlardı. Ben de 'sorun olmasın' diye yazdım. Bu sözler Hayrettin Ertekin'e aittir" diye konuştu.

ÖZ'E NEFRET DOLUYDULAR

Sayın, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün sorusu üzerine Sayın, koğuşta Orhan Tunç, Vedat Yenerer, Hayrettin Ertekin, Emin Gürses ile kaldığını belirterek, "Bu konuda Emin Gürses şahidim olabilir. Diğerleri zaten aynı gruptan. Özellikle Savcı Zekeriya Öz'e karşı nefret doluydular. Kendilerinin de yazdıklarını söylediler. 'Ne kadar fazla yerden giderse, o kadar iyi olur' dediler. Ancak kendileri yazmamışlar" dedi. Bu sırada Sayın ve Ertekin birbirlerini yalan söylemekle suçladı.

SEN MİSİN SAVCIYI KÖTÜLEMEYEN!

Vedat Yenerer ise Sayın'ın Ekim sonunda koğuştan ayrıldığını belirterek, neden daha önce şikayette bulunmadığını sordu. Sayın da dilekçenin mahkemeye ulaşmayacağını sandığını belirterek, "Emin Gürses'i Ertekin tuttuğu sırada Yenerer attığı tekme yüzüne geldi" dedi. Sanıklardan Behiç Gürcihan ise Sayın'ın ek ifadesinde kendisiyle ilgili beyanlarındaki değişikliği sordu. Sayın da "İddianameyi okuyup sanıkları gördükten sonra Ergenekon diye bir örgüt olmadığına kanaat getirdim" dedi. Şengün'ün, "Kötü adamdı da iyi adam mı oldu?" şeklindeki sorusuna Sayın, "Ek ifademde Gürcihan'ın örgütte herkesi tanıyan kişi olabileceğini söylemiştim. Bu konudaki düşüncem değişti" dedi.


Kuvvetim olsa ihtilal yaparım

Emin Gürses, "Ben ihtilalciyim. Kuvvetim olsa ihtilal yaparım" dedi. Savunmasını yapan Gürses, ilk defa mahkemeye çıktığını belirterek, "Biz mahkemelere genelde bilirkişi olarak giderdik. Hakim ve savcılar çay ve simit ısmarlarlardı. Burada simit ve çay da yok" diye konuştu. Gözaltına alınışı sırasındaki uygulamayı eleştiren Gürses, "Polis kamerasına, 'Hiçbir Cumhuriyet Savcısı Emin Gürses'in evine kasklı, çelik yelekli, tüfekli 20 tane adam gönderemez. Bunu yapan savcıyı, ABD Büyükelçiliği görevlendirmiştir' dedim. Bu açıklamam iddianameye konulmuş.

Ben küfür etmem, söverim" diye konuştu. Halkı isyana tahrikle suçlandığını hatırlatan Gürses, "Ben ihtilalciyim. Bunu yazarken, parantez içinde de terörist yazmışlar. Emniyete de Savcı Öz'e de anlattım, anlamamışlar" dedi. Atatürk ihtilalinin arkasında olduğunu, Soros'un işine geldiği için "devrimci" sözcüğünden uzak durduğunu söyleyen Gürses, "Anarşizm her şeye karşıdır. Birçok şekilde terörün tanımı ortaya konmuştur. Terörün en önemli özelliği, siyasi bir oluşum olmasıdır. Ben ihtilalciyim. Kuvvetim olsa ihtilal yaparım" diye konuştu.


O dilekçeye imza atarım

Tutuklu sanık Hayrettin Ertekin Ümit Sayın'ın “Savcı aleyhine dilekçe vermem için tehdit etti” iddiasına sert cevap verdi. Ertekin, sinirli bir şekilde ayağa kalkarak "Ben koğuşa geldiğimde hastaydım. 3 gün yataktan kalkmadım. O süre içerisinde verilmiş bu dilekçe. Benim bir ilgim yok. Dikte ettirmek için de bir nedenim yok. Yazıyı okudum. Yazsaydım, altına imzamı atardım. Zaten Ümit Sayın diyalog kurulacak durumda değildi. Günde 7 ilaç içiyordu" şeklinde konuştu. Vedat Yenerer ve Orhan Tunç ise dikte ettirildiği öne sürülen dilekçeyi Sayın'ın kendi başına yazdığını söyledi.


Güney'in Emniyet kayıtları geldi

Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün, Tuncay Güney'in 2001 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan mülakatına ilişkin kayıtların 4 CD halinde zarf içerisinde Fatih Cumhuriyet Başsavcılığınca bir kurye ile gönderildiğini ve zarfın henüz açılmadığını açıkladı. Bu arada, Emniyet Genel Müdürlüğünün, mahkemenin talebi üzerine Güney'in çeşitli isimler altında 2007 Aralık-2008 Mart tarihleri arasında Türkiye'ye giriş ve çıkışlarını mahkemeye bildirdiği öğrenildi. Bildirimde, "Tuncay Güney", "Tuncay İpek", "Daniel Levi"nin açık kimlikleri bulunmadığından, yapılan bilgisayar sorgulamasında, giriş ve çıkış yaptıklarına dair herhangi bir kayda rastlanmadığı belirtildi.Kaynak:
Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri