Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuzey Irak dünyayı şaşkına çeviriyor

01.08.2009 00:39
2003'ten bu yana Irak'ın kuzeyinde yaşanan inanılmaz değişim bütün dünyanın dikkatini çekmiş durumda, bölgede refah seviyesi yükseliyor.
2003'ten bu yana Irak'ın kuzeyinde yaşanan inanılmaz değişime bölgeden yeni dönen NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu ve kameraman Alihan Sönmez tanık oldu.

Bölgede birçok kişinin kurduğu ortak cümle; "15 yıl önce böyle bir durumda olacağımızı söyleseler kimse inanmazdı."

4.5 milyon nüfuslu Kürt bölgesinde 2003'den bu yana başlayan özgürlük havası, bölgenin zenginleşmesiyle birlikte Irak'ın yüzünü de değiştiriyor.

Bölgenin zenginleştiğinin en önemli göstergesi olarak yüksek gökdelenler, sıra sıra lüks siteler, alışveriş merkezleri, lüks otomobillerin satıldığı oto galeriler dikkat çekiyor.

Kuzey Irak'ta pazarların yerini alışveriş merkezleri alırken, raflarda her türlü ürünü bulmak mümkün.

Özellikle kadınlar giyim konusunda oldukça iddialı, moda sürekli takip ediliyor. Tekstil ürünlerinde genellikle Türk markaları tercih ediliyor.

Bölgede bugünlerde hava çok sıcak. Gündüz evlerinden çıkmayan halk hava kararınca kendini dışarı atıyor. Alışveriş ve eğlence merkezleri dolup taşıyor.

İSTANBUL'DAKİ TATİLYA ERBİL'DE
Erbil'e gelenleri, İstanbul'dan bildik bir mekan karşılıyor. Tatilya, İstanbul'dan sökülüp neredeyse bire bir Erbil'e taşınmış; şimdi Kuzey Irak'lı gençlere hizmet ediyor.

Binlerce metre kare üzerine kurulmuş bir başka eğlence merkezindeki sinemada Süleymaniyelileri, Michael Jackson'ın şarkıları karşılaşıyor. Hemen yan binada ise kıyasıya bir mücadele var; bir dönem elleri silah tutan kadın-erkek herkes bowling oynuyor.

Iraklı Kürtler zenginleştikçe değişiyor, değiştikçe hayat giderek renkleniyor. Ve Iraklı Kürtler bağımsız bir Kürt devletinden çok yeni bir Dubai'yi tercih edecek gibi görünüyor.
Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri