Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kore'de İntikam Çığlığı

28.05.2010 00:00
Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki gerginlik tırmanırken, Güney Kore'nin başkenti Seul'de 10 bin kadar gösterici "intikam çığlığı" attı.

AFP'nin aktardığına göre, Kuzey Kore'nin Güney Kore gemisini batırmasına karşılık verilmesini isteyen ve "Kim Jong-il'e ölüm" çığlıkları atan göstericiler, Kuzey Kore bayraklarını da yaktı.

Kuzey Kore ile arasındaki gerginlik giderek artan Güney Kore deniz kuvvetlerinin deniz tatbikatı yaptığı bildirildi.

Yonhap ajansının askeri yetkililere dayanarak verdiği haberde, tatbikata biri 3000 tonluk destroyer, üçü devriye gemisi olmak üzere 10 geminin katıldığı belirtildi. Savunma Bakanlığı, tatbikat hakkında detaylı bilgi vermeyi reddetti.

Güney Kore'ye ait bir gemi, 26 Martta Kuzey Kore deniz hududu yakınlarındaki Baengnyeong adası açıklarında batmış, 46 Güney Koreli denizcinin öldüğü olayı araştıran uluslararası soruşturma komisyonu, geminin Kuzey Kore denizaltısından atılan torpidoyla battığını belirtmişti.

Bu arada Kuzey Kore, Güney Kore ile imzaladığı ve "yanlışlıkla çıkabilecek deniz çatışmalarını engellemeyi" amaçlayan anlaşmayı feshedeceğini bildirdi.

Kore Savaşı (1950-1953) bittikten sonra ayrılan bu "düşman kardeşlerin" arasındaki yeni kriz, geçen hafta Güney Kore gemisinin Kuzey Kore'nin attığı bir torpille battığı bildirilen uluslararası soruşturmanın yayımlanmasından sonra patlak vermişti.

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri