Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Lahey'e Gazze'deki suçları araştır çağrısı'

14 Ocak 2009 / 20:36
Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarını incelemesi için çağrı yapıldı.
Dokunumazlığa Karşı Uluslararası Koalisyon adlı grubun lideri avukat May Sobhi Hansa, 25 sayfalık dilekçeyi mahkemeye teslim etti. Dilekçede, mahkemenin Gazze'ye giderek olayları incelemesi talep ediliyor. Mahkeme yetkilileri konu hakkında yorum yapmadı. Hansa, mahkemenin İsrail ve ABD liderlerini savaş suçu işledikleri için yargılaması gerektiğini de söyledi. Ayrıca grup, İsrail'e karşı çeşitli ülkelerde dava açmayı planlıyor.

İsrail ve ABD, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni kuran Roma Anlaşması imza atan ülkeler arasında bulunmuyor. Ancak bu durum, mahkemenin araştırma yapmasını engellemiyor.

Bu arada, İsrail'in operasyon gerçekleştirdiği Filistin'in Gazze Şeridi bölgesinde saldırılarda ölenlerin sayısının bini geçtiği bildirildi. Hamas idaresindeki Sağlık Bakanlığı, ölü sayısının bini geçtiğini açıkladı. Filistinli sağlık görevlisi Muaviye Hasaneyn, son olarak ölü sayısının bin 10'a yükseldiğini söyledi.


(CİHAN)

Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri