Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Laricani'nin dönüşü

01 Haziran 2008 / 08:11
Laricani'nin Meclis Başkanlığına seçilmesiyle birlikte iki dönem süren meclis başkanlıkları teamülü de sona ermiş oldu ve Haddad Adil devrimden sonra tek dönem meclis başkanlığı yapmış isim olarak tarihe geçti.
İran'da geçtiğimiz hafta açılan sekizinci dönem İslami Şura Meclisi ilk iş olarak başkanlık seçimlerini gerçekleştirdi. Hatırlanacağı gibi büyük şehirlerde katılımın düşük kaldığı seçimleri muhafazakarlar kazanmış ancak bunların arasında hükümete eleştirileriyle tanınan Laricani ve destekçileri ön plana çıkmıştı. Laricani'nin Meclis Başkanlığına seçilmesiyle birlikte iki dönem süren meclis başkanlıkları teamülü de sona ermiş oldu ve Haddad Adil devrimden sonra tek dönem meclis başkanlığı yapmış isim olarak tarihe geçti. Bu durum benzer teamül değişikliğinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yaşanabileceği savını destekliyor.

Ali Erdeşir Laricani Necef doğumlu, ulema bir aileden geliyor ve İran devriminin düşünce bazındaki önderlerinden 1979 yılında silahlı bir suikasta kurban giden Ayetullah Mutahhari'nin damadı. Laricani bu özelliklerinden dolayı İran uleması tarafından özel bir saygı görüyor. Nitekim üst düzey ulemanın arabuluculuğu sayesinde önceki meclis başkanı Haddad Adil ile olan liste anlaşmazlığının sonucunda Kum şehrinden milletvekili adayı olmış ve en çok oyu alarak milletvekili seçilmişti.

Devrimin başından beri Radyo Televizyon Kurumunda üst düzey görevler yapan Laricani yaklaşık 15 yıl kadar kurumun başkanlığını yürütmüştü. Ahmedinejad'ın kazandığı seçimlerde cumhurbaşkanlığı için aday olan Laricani seçimlerden sonra Ahmedinejad tarafından nükleer başmüzakerecilik görevine ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğine getirildiyse de kendisiyle yaşadığı problemler üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı.

Laricani'nin Meclis Başkanı olarak yaptığı ilk konuşmasında nükleer meseleye değinmesi sekizinci dönem meclisinin nükleer diplomaside daha aktif olacağının göstergesi olarak yorumlandı. Nitekim Laricani konuşmasında Batılı ülkelerin ve Ajansın İran'ı oyalamaya ve sürekli bahaneler çıkarmaya devam etmesi durumunda Meclisin hükümeti başka yöntemler kullanmaya zorlayabileceğini söyledi.

Laricani'nin ilk konuşmasında vurguladığı önemli hususlardan birisi de Meclis ve hükümet arasındaki ilişkilerin karşılıklı anlayış ve işbirliği temelinde gerçekleşeceğiydi. Laricani devrim lideri Hameney'in açılış mesajındaki sözlerine atıfta bulunarak "bir anlaşmazlık oluşması durumunda iki erkin temsilcilerinden bir uzlaşma kurulu oluşturulacağını ve meselenin çözümü yoluna gidileceğini" vurguladı. Bu sözlerin altında yatan sebep özellikle son bir yıldır Haddad Adil ve Ahmedinejad arasında kamuoyunun gözü önünde cereyan eden söz düellosu yatıyor. Ancak yine de Laricani'nin yönetimindeki meclis ile Ahmedinejad hükümetinin çok fazla uzlaşamayacağını öngörmek mümkün. Ahmedinejad yapısı itibariyle eleştirilerden pek hoşlanmıyor ve kim olursa olsun eleştiri sahipleriyle ipleri koparıyor. Zaten Laricani'nin Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinden istifa etmesinin temel nedeni de ikili arasındaki görüş farklılıklarıydı. Ahmedinejad benzer nedenlerden ötürü kabinesinin yaklaşık yarısını değiştirmekten kaçınmadı, hemen aynı görüşlere sahip olduğu eski Meclis Başkanı Haddad Adil'i bile ağır ifadelerle itham etti. Tüm bunlar göz önüne alındığında özellikle Cumhurbaşkanlığı seçim tartışmalarının yavaş yavaş gündeme gelmeye başladığı bu dönemde iki isim arasındaki tartışmaların hız kazanacağı ileri sürülebilir. Laricani'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerde Tahran Belediye Başkanı Kalibaf'ı desteklemesi tartışmaların daha da şiddetlenmesine neden olabilecek.
Hakkı Uygur / Dünya Bülteni
Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri